Bayern-luotsi nimesi Tottenhamin vaarallisimman pelaajan – ”Ei ole mitään, mihin hän ei pystyisi”
Kuva: Getty Images
Bayern München matkustaa tänään Tottenhamin vieraaksi Pohjois-Lontooseen. Bayern voitti ensimmäisessä ottelussaan Belgradin Punaisen Tähden 3-0-lukemin, kun Spurs jäi puolestaan 2-2-tasapeliin Olympiacosin kanssa.
Bayern Münchenin päävalmentaja Niko Kovac on keskustellut joukkueiden kärkimiehistä tiistain huippuottelun alla. Kovacin mielestä Tottenhamin vaarallisin pelaaja Harry Kane kuuluu Bayernin Robert Lewandowskin kanssa maailman neljän parhaan keskushyökkääjän joukkoon.
– Harry Kanen taso Valioliigassa, sekä Englannin maajoukkueessa, puhuu puolestaan. Hän on sensaatiomainen pelaaja, Kovac kertoi maanantaina lehdistölle.
– Hän on pelaaja joka pystyy tehdä kaiken. Hän on hyvä pitämään palloa, hän on hyvä päällään. Ei ole mitään, mihin hän ei pystyisi.
– Hän on hyvin vahva kärki. Hän ja Lewandowski ovat varmaan maailman kolmen, neljän parhaan kärjen joukossa. Näin asia tällä hetkellä on.
– Kumpikin heistä on hyvin menestyksekäs tällä hetkellä, ja odotan innolla huomista (tiistaita). Aion jakaa joukkueelleni tietoja Harry Kanesta, mistä en kuitenkaan aio keskustella teidän kanssanne, Kovac kertoi pilke silmäkulmassa.
Kane on aloittanut kauden vahvasti, tehden kuusi maalia kahdeksaan otteluun. Lewandowskilla on puolestaan kasassa jo 12 täysosumaa yhdeksästä kamppailusta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Huh huh: Liam Roseniorin neronleimaus teki Chelsean ja Arsenalin välierästä trillerin
- Tottenham täräytti tiskiin ison hankinnan!
- Tottenhamissa myllertää – johtohahmo ulos
- Yllättävä kauppa siirtomarkkinoilla: Valioliigan kärkipään seura päästää maajoukkuehyökkääjän menemään
- ESPN: Manchester Unitedin suunnitelma tammikuun siirtoikkunaan on selvillä
- Romano: Everton teki tarjouksen hyökkääjästä
- Rosenior kutsuu Palmeria maailmanluokan pelaajaksi – paluu avaukseen vielä auki
- Athletic: Ole Gunnar Solskjær pettyi Manchester Unitedin ratkaisuun
- Newcastlelle surkeita uutisia – luottopelaaja viikkoja sivussa pelikentiltä
- Draamaa välierässä! Antoine Semenyo säkenöi Cityn paidassa – hämmentävä tuomariratkaisu puhuttaa
- Draamaa välierässä! Antoine Semenyo säkenöi Cityn paidassa – hämmentävä tuomariratkaisu puhuttaa
- Athletic: Ole Gunnar Solskjær pettyi Manchester Unitedin ratkaisuun
- FA Cupin neljännen kierroksen parit arvottu – yllättäjäjoukkue Macclesfield kohtaa seuraavan Valioliigaseuran
- Paljastus: Valioliiga-seuran pelaajasopimuksissa erikoinen pykälä
- Arne Slot arvosteli oman pelaajansa ratkaisua: ”Tuollaista ei pitäisi tapahtua edes harjoituksissa”
- ESPN: Manchester Unitedin suunnitelma tammikuun siirtoikkunaan on selvillä
- Yllättävä kauppa siirtomarkkinoilla: Valioliigan kärkipään seura päästää maajoukkuehyökkääjän menemään
- Joukkuekaveri antoi kritiikkiä Liverpool-tähdelle kammottavasta virheestä: ”Ei voi hyväksyä”
- Romano: Everton teki tarjouksen hyökkääjästä
- Tässä on Manchester Unitedin uusi päävalmentaja