Man Cityn maalivahtipulan keskeltä paljastui hauska tilasto – mitä tämä kertoo englantilaistorjujista?

Manchester Cityn laitapuolustaja Kyle Walker pääsi keskiviikkona lyhyesti näyttämään, mihin hänestä on tolppien välissä.
Cityn ykkösvahti Ederson Moraes tuli tauolla loukkaantuneena vaihtoon Mestarien liigan ottelussa Atalantaa vastaan ja hänet korvannut Claudio Bravo sai suoran punaisen kortin.
Manchesterilaisilla ei ollut enempää varsinaisia maalivahteja, joten hanskat puki käteen Walker. Englannin maajoukkuepuolustaja joutui torjuntatöihin vain kerran, minkä lisäksi hän poimi yhden epäonnistuneen keskityksen. Peli päättyi lukemiin 1-1 (lue otteluraportti).
Walkerin torjunta oli harvinaislaatuinen muutenkin kuin hänelle.
Englantilainen maalivahti oli nimittäin viimeksi tehnyt torjunnan Mestarien liigassa joulukuussa 2016. Tuolloin asialla oli Leicesteriä edustanut Ben Hamer, joka sai torjuttua kolme yritystä 0-5-tappiossa portugalilaista Portoa vastaan.
Leicester oli jo varmistanut jatkopaikkansa lohkosta, ja joukkue pelasi Portoa vastaan jokseenkin reservipainotteisella ryhmällä, mutta Hamerin paikka avauksessa oli silti yllätys, sillä hän oli kyseisellä kaudella Leicesterin kolmosmaalivahti.
Ottelu oli Hamerille varmasti ikimuistoinen, muttei kovin mieluisista syistä. Hänestä tuli ensimmäinen englantilainen maalivahti, joka on päästänyt viisi maalia Mestarien liigan debyytissään.

Se oli samalla Hamerin kauden ainoa ottelu Leicesterin edustusjoukkueessa, jossa hän esiintyi sen illan jälkeen enää kahdeksan kertaa. Nykyään Mestaruussarjassa Derbya edustava Hamer ei ole Portoa vastaan pelatun ottelun jälkeen esiintynyt kertaakaan Mestarien liigassa.
Ross Turnbull (Chelsea), Fraser Forster (Celtic) ja Joe Hart (Man City) ovat Hamerin lisäksi ainoat englantilaiset maalivahdit, jotka ovat pelanneet Mestarien liigassa tällä vuosikymmenellä.
Lähteet: Opta, Transfermarkt
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- MEN: Manchester Unitedin seurajohto luottaa Rúben Amorimiin
- ”Olemme nähneet tämän elokuvan” – Gary Neville otti kantaa Rúben Amorimin mahdollisiin potkuihin
- Wayne Rooney otti kantaa Manchester Unitedin surkeaan tilanteeseen: ”Jos valmentaja on rehellinen itselleen…”
- Rúben Amorim derbytappion jälkeen: ”En muuta filosofiaani”
- Manchester City murjoi Unitedin paikallispelissä – Haaland osui kahdesti
- 90+5! Viime hetken ratkaisu toi Liverpoolille voiton sarjanousijasta
- Gianluigi Donnarumma debytoi – tässä Cityn ja Unitedin kokoonpanot Manchesterin derbyyn
- Postecoglou lupaa Nottinghamiin muutoksia nopeasti: ”Minulla ei ole varaa hukata aikaa”
- Hauska hetki: Linjatuomari opetti Arsenal-pelaajaa sivurajaheitossa kesken ottelun
- Mikel Arteta jätti yhden pelaajan ulos kokonaan Mestarien liiga -rekisteröinneistä – tässä syy
- Rúben Amorim derbytappion jälkeen: ”En muuta filosofiaani”
- Ruben Amorim vertauksesta Pep Guardiolan Cityyn: ”Täysi vitsi”
- Manchester City murjoi Unitedin paikallispelissä – Haaland osui kahdesti
- Hauska hetki: Linjatuomari opetti Arsenal-pelaajaa sivurajaheitossa kesken ottelun
- Newcastlen tähtihankinnan polvivamman vakavuus selvisi
- Mikel Arteta jätti yhden pelaajan ulos kokonaan Mestarien liiga -rekisteröinneistä – tässä syy
- 90+5! Viime hetken ratkaisu toi Liverpoolille voiton sarjanousijasta
- Postecoglou lupaa Nottinghamiin muutoksia nopeasti: ”Minulla ei ole varaa hukata aikaa”
- Everton-manageri selitti kummastuttanutta ratkaisuaan
- Potkut lähellä? Jälleen karmea näky Lontoossa