Jamie Carragher ihmettelee Mauricio Pochettinon potkujen ajoitusta: ”Todella, todella outoa”

Englanti varmisti viime viikkona paikkansa ensi kesän EM-lopputurnaukseen, mutta päättymäisillään olevan maajoukkuetauon suurimmaksi uutiseksi Britteinsaarilla nousi tiistaina Tottenhamin managerin Mauricio Pochettinon potkut.
Tottenham kertoi tiistaina illalla, että se on antanut kenkää argentiinalaisvalmentaja Pochettinolle, 47, ja hänen apulaisilleen Jesus Perezille, Miguel D’Agostino ja Antoni Jimenez. Tuoreimpien tietojen mukaan Manchester Unitedin ja Chelsean entinen manageri José Mourinho on ehdolla lontoolaisten uudeksi käskyttäjäksi.
LUE MYÖS: Potkut! Tottenham antoi kenkää Mauricio Pochettinolle – koko valmennusryhmä menee uusiksi
Englannin maajoukkueen ja Tottenhamin entinen huippuhyökkääjä Gary Lineker hämmästeli Pochettinon potkuja sosiaalisessa mediassa.
– Mauricio Pochettino on saanut potkut Tottenhamista. Hän auttoi vuosien ajan seuraa suoriutumaan paremmin kuin siltä odotettiin. Onnea paremman [valmentajan] etsimiseen… Ei tule tapahtumaan.
Myös Tottenhamin entinen keskikenttäpelaaja Jermaine Jenas oli ihmeissään.
– Häntä olisi pitänyt tukea, ei potkia pihalle! Olen musertunut Mauricion puolesta.
Liverpoolin legendapuolustaja ja Sky Sportsin asiantuntija Jamie Carragher osallistui myös keskusteluun Twitterissä.
– Sanoin muutama viikko sitten, miten minusta tuntui, että tämä projekti on aikansa elänyt. Luulin, että muutos tapahtuisi kauden lopussa siten, että vaihtoon lähtee joko manageri tai pelaajat. Pochettino on ollut loistava manageri Spursille, ja hän tulee palaamaan Valioliigaan mieluummin ennemmin kuin myöhemmin.
Carragher kommentoi potkuja myös Sky Sportsille puhelimitse.
– Valtava järkytys. Ei ole epäilystäkään, etteikö Spurs olisi aloittanut kautta huonosti ja pelannut kotimaassa kehnosti.
– Minusta Mauricio Pochettino on tehnyt käsittämätöntä työtä hänen 4-5 vuoden aikanaan. Hän olisi ehdottomasti ansainnut jatkaa kauden loppuun ja päästä mahdollisimman lähelle Mestarien liigaa (kärkinelikkoa), jossa he ovat olleet niin usein.
– [Potkujen] ajoitus on todella outo.
– Maajoukkuetauko antaa seuralle noin viikon aikaa tehdä päätöksen, rauhoittaa tilanteen ja tuoda jonkun tilalle.
– Mutta näin myöhään toimiminen kertoo siitä, että siellä on luultavasti käyty viimeisen kymmenen päivän aikana paljon keskusteluja Sheffield Unitedia vastaan pelatun ottelun (1-1-tasapeli) jälkeen. Olen järkyttynyt siitä, että kyse on potkuista. Kun kuulin asiasta ensimmäistä kertaa, ajattelin, että kyse olisi ollut yhteisestä päätöksestä.
– Minusta on todella, todella outoa, että hän sai kenkää ja minusta se ei ole täysin oikein, kun ottaa huomion hänen tekemänsä työn.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Telegraph: Emiliano Martínez herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa
- AS: Cristian Romero tekee kaikkensa päästäkseen Atléticoon
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- William Saliba tunnusti Arsenalin ongelmat PSG-tappiossa
- Bournemouth-tähden ulosajo kumottiin – ex-tuomarilla oli eriävä mielipide: ”Se on vaarallista”
- Telegraph: Emiliano Martínez herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa