Evertonin tilapäisluotsi perusteli hämmentävää pelaajavaihtoaan: ”Ei mitään henkilökohtaista”
Kuva: Getty Images
Everton ja Manchester United jäivät sunnuntaina 1-1-tasapeliin Old Traffordilla (lue otteluraportti). Ottelun loppuhetkillä nähty pelaajavaihto ihmetytti katsojia.
Evertonin tilapäisluotsi Duncan Ferguson vaihtoi italialaishyökkääjä Moise Keanin sisään pelin 70. minuutilla, kun sinipaidat johtivat peliä vielä 1-0-lukemin. Hän kuitenkin otti Keanin takaisin vaihtoon 18 minuuttia myöhemmin, vaihaten sisään toisen hyökkääjän, Oumar Niassen.
19-vuotias Kean hämmentyi, eikä näyttänyt olevan tyytyväinen Fergusonin ratkaisuun. Kärkimies ei edes katsonut skottivalmentajaa silmiin, kun hän poistui kentältä ja paineli suoraa tietä pukukopin suojiin.
Fergusonin mukaan hän ainoastaan vaihtoi Keanin pois kuluttaakseen aikaa pelin viimeisillä minuuteilla.
– Se ei ollut mitään henkilökohtaista. Se ei johtunut Moise Keanin esityksestä, Ferguson kertoi pelin jälkeen Sky Sportsille.
– Minun oli vain tehtävä vaihto tappaakseni hieman aikaa. Minulla oli niin paljon hyökkääjiä penkillä, että päädyin tekemään tämän vaihdon.
Kean siirtyi Juventuksesta Evertoniin viime kesänä vajaalla 30 miljoonalla eurolla. Hän on pelannut tällä kaudella 13 ottelua, mutta ei vielä ole onnistunut avaamaan maalitiliään uuden joukkueensa riveissä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- BBC: Manchester Unitedin toppari haluaa edustaa A-maajoukkuetasolla Englantia
- Hyökkääjä haluaa jättää Manchester Unitedin tammikuussa
- Sky: Manchester City pääsi maalitykin kanssa yhteisymmärrykseen sopimuksesta
- Athletic: Arsenal-kaksikko herättää kiinnostusta siirtomarkkinoilla
- Oliver Glasnerilta suorat sanat Crystal Palacen viimeistelystä: ”Jos toistuvasti alisuoritat…”
- BBC: Antoine Semenyo haluaa saada siirtonsa tuota pikaa maaliin
- Crystal Palacen alakulo sai jatkoa – nuorukainen iski Tottenham-uransa avausmaalin
- Thomas Frankilta suorat sanat Tottenhamista: ”Olemme mukana Mestarien liigassa, mutta…”
- Italian suurseura Crystal Palacen hyökkääjän kintereillä
- BBC: Kapteeni jättää Crystal Palacen vasta kesällä – saa pian aloittaa sopimusneuvottelut muiden seurojen kanssa
- BBC: Antoine Semenyo haluaa saada siirtonsa tuota pikaa maaliin
- Christian Eriksen ei pitänyt Rúben Amorimin väitteestä: ”Se ei auttanut meitä ollenkaan”
- Thomas Frankilta suorat sanat Tottenhamista: ”Olemme mukana Mestarien liigassa, mutta…”
- BBC: Kapteeni jättää Crystal Palacen vasta kesällä – saa pian aloittaa sopimusneuvottelut muiden seurojen kanssa
- Italian suurseura Crystal Palacen hyökkääjän kintereillä
- Crystal Palacen alakulo sai jatkoa – nuorukainen iski Tottenham-uransa avausmaalin
- Pep Guardiola sankaristaan: ”Välillä huudan hänelle, ja välillä haluan suudella häntä”
- Seuralegenda huolissaan Arsenalin ongelmasta: ”Emme voi jatkaa näin”
- Liverpoolin megahankinta osui vihdoin: ”Minun on hyväksyttävä tämä”
- Enzo Maresca kommentoi Cole Palmerin kiukkuilua