Mikel Arteta piti ensimmäisen lehdistötilaisuutensa Arsenalin luotsina – puheenaiheina Pep Guardiola, tavoitteet, kannattajien huolet ja Freddie Ljungberg
Kuva: Getty Images
Mikel Arteta nimitettiin Arsenalin päävalmentajaksi perjantaina, jolloin hän piti myös ensimmäisen lehdistötilaisuutensa Tykkimiesten uutena käskyttäjänä.
Arsenalia viiden vuoden ajan pelaajana edustanut Arteta, 37, liittyi oman uransa jälkeen Pep Guardiolan valmennusryhmään Manchester Cityyn, josta hän siirtyi nyt Lontooseen.
– Olen valmistautunut muutaman vuoden ajan tätä haastetta varten. Tiedän tämän seuran odotukset ja merkityksen ja mitä se ansaitsee. Olen valmis tähän haasteeseen, enkä malta odottaa, että pääsen aloittamaan työt pelaajien kanssa, kommentoi Arteta BBC:n mukaan.
– Olen aistinut täällä hyvän energian tänään. Olen todella onnellinen.
– Oli outoa [tulla takaisin]. Olen nyt erilaisessa erilaisessa roolissa ja asemassa kuin muutama vuosi sitten.
– Tämä oli unelmani siitä päivästä lähtien, kun lähdin. Sanoin lähtiessäni, että menen muualle oppimaan ja valmistautumaan ja toivottavasti jonain päivänä voin tulla tänne takaisin, kun tunnen olevani valmis ottamaan sen askeleen. Arvostan tätä seuraa niin paljon. En istuisi tässä, jos en tuntisi olevani valmis ja valmistautunut.
Arteta on saanut viimeisen kolmen ja puolen vuoden ajan imeä oppeja yhdeltä alan parhaalta, eli Guardiolalta, joka on voittanut valmentajan urallaan lähes 30 pokaalia.
– Olen oppinut, että minun pitää olla armoton ja johdonmukainen ja minun on joka päivä sovittava seuran kulttuuriin, jotta saan voittajamentaliteetin aikaiseksi.
– Sen ylläpitäminen on vielä vaikeampaa. Siksi jokainen päivä ja teko on tärkeä. Hänen (Guardiolan) työmoraali on uskomaton.
– Minun ja Pep Guardiolan välinen suhde on uskomattoman hyvä. Hän oli surullinen, ja [lähtöni] ajoitus ei ollut paras mahdollinen, mutta hän ymmärsi. Hän tietää, että olen kehittynyt ja hän tiesi tavoitteistani.



LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Huh huh! Kahdessa Valioliiga-ottelussa mieletön loppu
- Marcus Rashford haluaa jäädä Barcelonaan: ”Ehdottomasti”
- Jarrod Bowen: West Ham on ”pulassa”
- Enzo Marescalta suoraa palautetta Chelsean hyökkääjälle: ”Hän ei harjoitellut hyvin”
- ”En välitä” – Rúben Amorim vastasi Arne Slotin kommentteihin
- West Hamilta surkein aloitus kaudelle yli 50 vuoteen
- Miksi Manchester Unitedin superlahjakkuus, 15, ei voi pelata Valioliigaa?
- Sheffield Wednesday selvitystilaan – tuhti pistevähennys uhkaa heti
- Chelsean päävalmentaja hehkuttaa timanttiaan: ”Hyvin samanlainen kuin Cole Palmer”
- Uskomaton ura päättyy: 107 peliminuuttia, 10 pokaalia
- Ensimmäinen peli Nottinghamissa: Sean Dyche teki heti kovan tempun
- ”En välitä” – Rúben Amorim vastasi Arne Slotin kommentteihin
- Miksi Manchester Unitedin superlahjakkuus, 15, ei voi pelata Valioliigaa?
- Jarrod Bowen: West Ham on ”pulassa”
- Enzo Marescalta suoraa palautetta Chelsean hyökkääjälle: ”Hän ei harjoitellut hyvin”
- Sheffield Wednesday selvitystilaan – tuhti pistevähennys uhkaa heti
- Uskomaton ura päättyy: 107 peliminuuttia, 10 pokaalia
- West Hamilta surkein aloitus kaudelle yli 50 vuoteen
- Marcus Rashford haluaa jäädä Barcelonaan: ”Ehdottomasti”
- Roy Keane haukkui kokonaisen valioliigajoukkueen pelaajat: ”Idiootteja!”


