Norwich teki talven kolmannen hankintansa – ”Todella jännittävä pelaaja”

Norwich on hankkinut keskikenttäpelaaja Melvin Sittin Ranskan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavasta Sochaux’sta.
Ranskalainen Sitti, 19, on solminut Norwichin kanssa kesään 2024 ulottuvan sopimuksen, mutta hän pelaa vielä tämän kauden loppuun Sochaux’ssa lainalla.
Sitti on aiemmin urallaan edustanut CO Vincennesiä ja Paris FC:tä ennen kuin liittyi Sochaux’n riveihin vuonna 2017. Hän debytoi Sochaux’n edustusjoukkueessa viime kesänä ja hän on tähän mennessä pelannut ranskalaisseuran edustusjoukkueessa 13 sarjaottelua.
– Olen todella onnellinen, kun saan liittyä tähän seuraan. Olen todella iloinen, että saan olla osa Norwich Cityn perhettä, kommentoi Sitti uuden seuransa tiedotteessa.
– Valitsin Norwichin, koska rakastan heidän pelitapaansa. Pidän myös heidän stadionista todella paljon.
– En malta odottaa, että tulen tänne ensi kesänä. Sitä ennen minun on saavutettava tavoitteeni Sochaux’ssa pelaamalla lisää pelejä. Mutta kun tulen takaisin, minä olen valmis.
Norwichin päävalmentaja Daniel Farke uskoo, että nuoresta ranskalaislupauksesta kehittyy vielä tärkeä pelaaja Kanarialinnuille.
– Melvin on todella jännittävä pelaaja. Hän on nuori ja lahjakas, ja me uskomme, että hänellä on todellakin potentiaalia.
– Hän on saanut Ranskassa hyvää kokemusta edustustason jalkapallosta. Me annamme hänelle lisää aikaa kehittyä ja mahdollisuuden vakuuttaa meidät.
– Odotamme todella innoissamme, miten pitkälle Melvin voi kehittyä.
Norwich hankki jo aiemmin tammikuussa Lukas Ruppin Hoffenheimista ja lainasi Ondrej Dudan Hertha Berlinistä.
We are delighted to confirm the signing of @FCSM_officiel midfielder Melvin Sitti!
cards.twitter.com/cards/33obq0/8…
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Chelsealle iso pettymys – loppuhetkien draamaa
- Potkut lähellä? Jälleen karmea näky Lontoossa
- Wolvesille katastrofaalinen alku kauteen – Newcastlen hankinta osui
- Arsenal löylytti valmentajaa vaihtanutta Nottinghamia
- Pep Guardiolalta naseva kuittaus Arne Slotille
- Mikel Arteta häkeltyi toimittajan kysymyksestä: ”Ihan hyvät?”
- Bruno Fernandes iskee takaisin häntä kritisoineille ex-pelaajille: ”Eromme on siinä, että…”
- Eddie Howe myöntää, että Alexander Isakia ei voinut korvata: ”Ei ole toista samanlaista”
- Mikel Arteta avasi neljän tähtipelaajansa kuntoutumista: ”Puhutaan kuukaudesta”
- Thomas Frank yllättyi Daniel Levyn lähdöstä: ”Ei kukaan osannut odottaa”
- Pep Guardiolalta naseva kuittaus Arne Slotille
- Bruno Fernandes iskee takaisin häntä kritisoineille ex-pelaajille: ”Eromme on siinä, että…”
- Arne Slot: Alexander Isak ei tule pelaamaan suuria minuutteja lähiviikkoina – ”Se on pidettävä mielessä”
- Mikel Arteta avasi neljän tähtipelaajansa kuntoutumista: ”Puhutaan kuukaudesta”
- Mikel Arteta häkeltyi toimittajan kysymyksestä: ”Ihan hyvät?”
- Eddie Howe myöntää, että Alexander Isakia ei voinut korvata: ”Ei ole toista samanlaista”
- Oliver Glasner kielsi erouhkaukset – kiitti Marc Guéhia
- GW 4: Katso 5 parasta pelaajaa tuleville peliviikoille
- Thomas Frank yllättyi Daniel Levyn lähdöstä: ”Ei kukaan osannut odottaa”
- Potkut lähellä? Jälleen karmea näky Lontoossa