Valiocast: Paineet kasvavat nukkuvan jättiläisen harteilla – riittääkö seurajohdolla kärsivällisyys? ”Heidän pitäisi olla liverpoolmaisessa tilanteessa”
Kuva: Getty Images
Leeds United on valtava englantilainen seura, joka hakee kuumeisesti nousua Valioliigaan. Marcelo Bielsan johtama joukkue dominoi tilastoja, mutta viime aikoina joukkue on kärsinyt tehottomuudesta. Valiocastissa keskustellaan Leedsin tilanteesta.
32 ottelukierroksen jälkeen Leeds on sarjataulukossa toisena eli kiinni sarjanousussa. Viime aikoina Leedsin kone on kuitenkin yskinyt, siitäkin huolimatta, että joukkue suorastaan dominoi tilastoja ottelusta toiseen.
– Sen mukaan, mitä Leeds on luonut paikkoja, niin joukkueen pisteodottoma on peräti 77 pistettä. Se on todellisuudessa 22 pistettä enemmän kuin mitä joukkue on saavuttanut. Leedsin pitäisi johtaa Mestaruussarjaa aivan ylivoimaisesti, Valioliiga.comin toimituksen esimies Jaakko Perttilä pohjustaa.
Toim. huom. Leeds pelasi Valiocastin nauhoituksen jälkeen tasapelin tiistai-iltana Brentfordin kanssa.
Leedsin suurimmat ongelmat ovat olleet hyökkäyspäässä. Tehottomuus maalipaikoissa on vaivannut koko kauden, mutta ennen kaikkea viime aikoina. Marcelo Bielsan kädenjälki näkyy silti joukkueen otteissa vahvasti.
– Bielsa on saanut kohta pari kautta viedä prosessiaan eteenpäin ja nyt se alkaa olla siinä pisteessä, että Leeds on todella hyvin valmennettu tuohon sarjaan, ja se luo tukuttain maalipaikkoja.
– Leedsin pitäisi olla nyt liverpoolmaisessa tilanteessa. Niiden pitäisi olla jo varma nousija, loppukauden voisi rallatella ja keskittyä jo tulevaan valioliigakauteen. Nyt siellä on kriisi päällä ja puhutaan Bielsan asemasta, Valioliiga.comin analyytikko Eero Laurila toteaa.
Bielsan asemasta on todella riittänyt puhetta, vaikka joukkue on tällä hetkellä kiinni sarjanousussa, ja joukkue dominoi tilastoja ottelusta toiseen. Bielsan työ saa kuitenkin Laurilalta ylistystä.
– Kaikki tilastot näyttävät, että siinä pelissä ei ole sen suurempaa ongelmaa. Ainoa ongelma on se, ette he eivät tee maaleja. Ja ongelma henkilöityy hyökkääjä Patrick Bamfordiin. Okei, 12 maalia tällä kaudella, se on ihan ok määrä, jos katsoo pelkästään tilastoja. Mutta jos katsoo hänen henkilökohtaista maaliodottamaa, niin se on pahasti pakkasella. Hänen pitäisi normaalilla suorituksella olla lähempänä jo 20 maalia.
Leeds tarvitsisi hyökkäykseensä tehoja.
– Esimerkiksi Teemu Pukki on tehnyt Valioliigassa enemmän maaleja kuin hänen henkilökohtainen xG näyttää.
Laurilan mukaan Bielsan erottaminen olisi Leedsiltä todella typerä teko. Bielsalla on Leedsin seurahistorian paras voittoprosentti.
– Seuraavat pari peliä ratkaisee sen, saako Bielsa jatkaa. Vaikka hän on tehnyt loistavaa työtä, niin jos siellä alkaa olla tappiota tappion perään, sen tietää mitä seurajohdossa tehdään.
– Onko ihan ymmärretty, miten poikkeuksellista tämä Leedsin esittämä jalkapallo on? Toivottavasti tämä ymmärretään Leedsissä, koska jos sinne nyt otetaan joku vanhan koulukunnan valmentaja hoitamaan nousu, niin kyllä siinä menee ihan uskomaton perintö hukkaan. Koko englantilaisen jalkapalloilun kannalta on todella mielenkiintoista nähdä, miten Bielsa selättää tämän vaiheen.
Tuoreessa Valiocast-jaksossa keskustellaan myös sensaatiomaista kautta pelaavasta Sheffield Unitedista. Kuuntele jakso alta. Voit kuunnella Valiocastin jaksoja Spotifysta tai SoundCloudista.
Aiheet
- Sensaatiomainen Sheffield United (0.45)
- Leeds dominoi tilastoja, mutta nouseeko se Valioliigaan?(16.14)
- SEURAA TÄTÄ: Norwich City – Liverpool (29.31)
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Romano: Newcastle virittelee kovaa hankintaa Man Citystä – siirto lähellä
- Dominik Szoboszlai pelasti Liverpoolin viimeisellä hetkellä – Newcastle antoi vahvan näytön
- Romano: Tottenham iski jälleen – Manchester Cityn tähti siirtymässä seuraan
- Brighton murskasi Aston Villan kauden avauksessa – Unai Emeryn ryhmä täysin sekaisin
- 90+1! Manchester Cityn pelastajat löytyivät penkiltä ja puolustuslinjasta
- Ornstein: Arsenalin luottolaituria viedään Saudi-Arabiaan
- The Athletic: Manchester City sai marokkolaisen superlupauksen siirron maaliin
- Juventuksen päävalmentajalta tiukka viesti Arsenalille: ”Voivat tarjota, mitä haluavat”
- Wayne Rooney näkee Tottenhamilla ison ongelman: ”Tilanne ei ole hyvä”
- Aston Villa nappasi ison kalan vapaana agenttina – entinen Bayern München -tähti siirtyy seuraan
- Romano: Tottenham iski jälleen – Manchester Cityn tähti siirtymässä seuraan
- Dominik Szoboszlai pelasti Liverpoolin viimeisellä hetkellä – Newcastle antoi vahvan näytön
- Ornstein: Arsenalin luottolaituria viedään Saudi-Arabiaan
- Brighton murskasi Aston Villan kauden avauksessa – Unai Emeryn ryhmä täysin sekaisin
- Aston Villa nappasi ison kalan vapaana agenttina – entinen Bayern München -tähti siirtyy seuraan
- Juventuksen päävalmentajalta tiukka viesti Arsenalille: ”Voivat tarjota, mitä haluavat”
- 90+1! Manchester Cityn pelastajat löytyivät penkiltä ja puolustuslinjasta
- Wayne Rooney näkee Tottenhamilla ison ongelman: ”Tilanne ei ole hyvä”
- Curtis Jones kertoi, mikä sai hänet lähtemään Liverpoolista
- Alan Shearer latasi täyslaidallisen Man Unitedista: ”Aivan järkyttävää, surkeita kaikilla pelipaikoilla”