Arsenalin luottovahti David Raya, 31, paljasti espanjalaislehti MARCA:lle, että halua olisi siirtyä Espanjaan jossain vaiheessa uraa.

– Kyllä, haluaisin. Tällä hetkellä olen todella onnellinen Arsenalissa. Mutta on totta, että haluaisin pelata La Ligassa jonain päivänä, Raya totesi MARCA:lle.

Rayalla on sopimusta vielä jäljellä lähes kahden kauden verran. Sopimus umpeutuu vuoden 2028 kesäkuussa ja sen jälkeen espanjalainen on vapaata riistaa muille seuroille. Kaiken järjen mukaan Arsenal myös tarjoaa miehelle jatkosopimusta, mutta tilanteessa on myös mielenkiintoinen yksityiskohta.

Raya on syntynyt Barcelonassa, mutta kasvoi Real Madrid-fanina, kertoo MARCA. Raya kertoi myös, että hänen idolinsa lapsena oli Real Madridin seuralegenda Iker Casillas. Tämä onkin herättänyt keskustelua Madrid-fanien keskuudessa.

Tällä hetkellä Real Madrid on varmasti täysin tyytyväinen Thibaut Courtoisin tarjoamiin palveluihin tolppien välissä, mutta myös Courtoisilla alkaa ikää olemaan. Parin vuoden jälkeen, kun Rayan sopimus umpeutuu, on Courtois 36-vuotias.

Raya on pelannut 16-vuotiaasta lähtien Englannissa. Jos Raya palaa Espanjan kentille ensimmäistä kertaa sitten nuoruusvuosien, on todennäköisin osoite tällä hetkellä kuninkaallisten leiri.

MARCA

@marca
🧤🇪🇸 Raya, en MARCA: "Soy español y me encantaría jugar en LaLiga"

El portero español atiende a este diario en su casa de Londres. Lo hace a días del Yashin, al que llega como uno de los favoritos: "He hecho un año perfecto, siendo determinante y levantando trofeos"
marca.com

Raya, en MARCA: "He hecho un año perfecto, siendo determinante y levantando trofeos"

El portero español atiende a este diario en su casa de Londres. Lo hace a días del Yashin, al que llega como uno de los favoritos

Linkki twiittiin.

LUE MYÖS: