Ole Gunnar Solskjær on valmentanut Manchester Unitedia joulukuusta 2018 lähtien.

Manchester United on parhaillaan Valioliigassa seitsemännellä sijalla, mutta paikkaan Mestarien liigassa Manchester Cityn europelikiellon vuoksi oikeuttava viides sija on vain kahden pisteen päässä.

Manchester Unitedin kausi on ollut hyvin kaksijakoinen ja ailahteleva. Monet kannattajat ovat saaneet tarpeekseen seurajohdosta ja osin myös Solskjærista.

Manchester Unitedissa Valioliigan mestaruuden voittanut Robin van Persie toivoo seurajohdon olevan kärsivällinen Solskjærin tulevaisuuden suhteen. Van Persie haluaa norjalaisluotsin valmentavan seuraa tulevaisuudessakin.

Sir Alex Fergusonin lähdettyä kaikki ymmärsivät, että silloisella tasolla pysyminen olisi hyvin vaikeaa. Kaikki näkevät sen ainakin nyt. David Moyes, Louis van Gaal ja José Mourinho ovat kokeneet sen, kuten myös Solskjærkin. Mielestäni ei ole seuran kannalta ideaalista vaihtaa valmentajaa yhden tai kahden vuoden välein, van Persie kertoi Skylle.

– Jos luotat Solskjæriin ja annat hänelle työpaikan, anna hänelle samalla aikaa. Seuran on löydettävä tasaisuutta.