Seuralegendalta suorat sanat Arsenalin puolustajakaksikosta – ”Ei ole vaaditulla tasolla”

Arsenalissa urallaan yli 300 ottelua aikanaan pelannut keskuspuolustaja Martin Keown ei ole vakuuttunut siitä, että nykyisin puolustuksessa luutivat David Luiz ja Shkodran Mustafi olisivat tarpeeksi laadukkaita pelaajia Tykkimiehille.
Keown, 54, voitti aikoinaan Arsenalin paidassa kolmesti Valioliigan, sekä kolmesti FA Cupin. Hän edusti lontoolaisseuraa vuodet 1984-1986 sekä 1993-2004. Hän edusti myös Englantia useaan otteeseen arvokisoissa. Maaotteluita kertyi lopulta 43.
– Onko hän riittävän hyvä puolustaja [viitaten David Luiziin]? Pystyykö hän pelaamaan neljän alakerrassa? Hän pelasi puolustuksellisesti parhaat vuotensa, kun Chelsea voitti Valioliigan 2017 pelaten kolmella topparilla, Keown totesi talkSPORTILLE.
– Ymmärrän seurajohdon epävarmuuden David Luizin sopimuksen jatkamiselle. Pitäisikö heidän tehdä nyt kovia päätöksiä? Jos hän ei ole vastaus puolustusongelmaan, hänen tulee lähteä, Keown totesi suoraan brasilialaispuolustajasta.
Hän ei myöskään usko, että Shkodran Mustafista olisi korjaamaan lontoolaisseuran ongelmia takalinjoilla.
– Mikel Arteta (Arsenalin manageri) on saanut Mustafiin ryhtiä, mutta hän ei ole vaaditulla tasolla. Kun tulet joukkueeseen, sinun täytyy vartioida vastustajan pelaajia. Jos se ei tapahdu, niin pitää nostaa käsi pystyyn virheen merkiksi. Minusta heidän molempien [viitaten Luiziin ja Mustafiin] tulisi tehdä niin. En näe heitä pitkäaikaisina vaihtoehtoina Arsenalin puolustukseen, entinen toppari päätti.
Lähde: Goal
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Man City ei ole saanut Jack Grealishistä yhtään tarjousta – mitä seuraavaksi?
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- John Terry: Chelsea ei taistele ensi kaudella Valioliigan mestaruudesta
- Man Cityn uusi hankinta: En ole Kevin de Bruynen korvaaja
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Wolverhampton maksamassa 25 miljoonaa euroa La Liga -pelaajasta