Entinen Valioliigan huippupelaaja ylistää suurseurojen kiikarissa olevaa nuorta lupausta – ”Hän parantaisi jokaista joukkuetta”
Kuva: Getty Images
Bundesliigassa tuhoisaa jälkeä tehnyt nuori hyökkäävä keskikenttäpelaaja Kai Havertz (20) on tällä hetkellä monen huippuseuran kiikarissa. Vahvimmin saksalaiskärkeä ollaan viemässä Chelseaan. Lue lisää tästä!
Huippulupaava Havertz on iskenyt tällä kaudella 11 osumaa Leverkusenin paidassa Bundesliigassa. Maaliin johtaneita syöttöjä hän on kerännyt viisi. Viimeisimmän ottelun nuorukainen missasi lievän loukkaantumisen takia, mutta sitä edelliseen kuuteen kamppailuun saksalainen iski peräti seitsemän maalia.
Saksan maajoukkueen ja Liverpoolin entinen keskikenttäpelaaja Dietmar Hamann ylisti huippulupaavaa maanmiestään Sky Sportsille.
– Moni valioliigaseura on varmasti kiinnostunut hänestä. Hän on mieletön pelaaja, eikä kovin moni ole häntä parempi tällä hetkellä. Hän parantaisi jokaista joukkuetta. Manchester United tarvitsisi luovaa hyökkääjää. Liverpool on hieman erilainen pelityyliltään, mutta hän parantaisi jokaista joukkuetta, Hamann totesi.
– Ennen taukoa [viitaten koronavirukseen] ihmiset puhuivat kolminumeroisesta siirtosummasta, jopa sadasta miljoonasta. En tiedä, kuinka moni on valmis maksamaan niin paljon, mutta todennäköisesti hän lähtee Leverkusenista ja ottaa uuden haasteen kesän jälkeen, saksalainen jatkoi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Osa Arsenal-faneista haluaa kapteeniuden pois Martin Ødegaardilta
- Manchester City kuittasi kalavelkansa Crystal Palacelle
- Liverpool-pelaaja paljasti, mitä Mohamed Salah sanoi muulle joukkueelle ennen viikonloppua
- Huomasitko tätä? Sunderland otti niskalenkin Newcastlesta jo ennen jättiottelua
- Sunderland riisui kehuskeluoikeudet Newcastlelta
- Lähde: Chelsea valmistelee tammikuun siirtoa Barcelona-pelaajasta
- Liverpool-kapteeni Virgil van Dijk otti kantaa Salah-kohuun
- Kolo Touré: Erling Haaland saa puolustajat menettämään yöunensa
- Michail Antonio harjoittelee seuran mukana – ”Näyttänyt hyvältä”
- Liverpool-legenda Ian Rush sairaalassa
- Tämä oli videotuomarin näkemys Liverpool–Brighton-ottelussa puhuttaneesta tilanteesta
- Mohamed Salah nauratti toimittajia Brighton-voiton jälkeen
- The Sun: Arsenal-toppari osallisena välikohtauksessa Lontoossa
- Liverpool-kapteeni Virgil van Dijk otti kantaa Salah-kohuun
- Liverpool otti vapauttavan voiton – Mohamed Salah teki historiaa
- Tottenhamin Brennan Johnson toisen Valioliiga-seuran kiikarissa
- Mohamed Salah palasi Liverpoolin kokoonpanoon – näin kommentoi Arne Slot
- Jättipaukku lähellä: nuhaisesti pelannut Arsenal nujersi sarjajumbon vain vaivoin
- Liverpool-legenda Ian Rush sairaalassa
- Lähde: Chelsea valmistelee tammikuun siirtoa Barcelona-pelaajasta