Kompastuiko UEFA omiin sääntöihinsä? CAS julkaisi perustelut Manchester Cityn europannan kumoamiselle

Koronaviruksen ohella yksi jalkapallomaailmaa kesällä puhuttaneista aiheista on ollut Manchester Cityn europelipannan pyörtäminen.
UEFA langetti Citylle kahden vuoden pelikiellon eurokentille tutkittuaan manchesterilaisseuran rikkoneen talouden reilun pelin sääntöjä.
Urheilun kansainvälinen oikeustuomioistuin CAS kuitenkin kumosi UEFA:n antaman sanktion Cityn valitettua päätöksestä.
[readmore from=cas]
CAS:n ratkaisu aiheutti paljon keskustelua. Monet Cityn kilpailijat ilmaisivat tyytymättömyytensä päätökseen, kun taas seura koki oikeuden tapahtuneen.
Nyt CAS on julkaissut perustelunsa sille, miksi sen kolmihenkinen eurooppalaisten lakimiesten ryhmä päätti kumota UEFA:n langettaman sanktion enemmistöllä 2−1.
UEFA:n ratkaisu perustui siihen, että se tutki omistaja Sheikh Mansourin Abu Dhabi United Groupin, joka on Cityn pääomistaja, antaneen seuralle vuosina 2012 ja 2013 tukea hankintoihin vapaina lahjoituksina tietoliikenneyhtiö Etisalatin nimellä.
Tuet olivat 15 miljoonaa puntaa eli noin 16,5 miljoonaa euroa. UEFA katsoi, että näin toimimalla Manchester City kiersi talouden reilun pelin sääntöjä. UEFA:n näkemyksen mukaan UEFA:n rajan yli menneet hankinnat rahoitti siis omistaja, vaikka lahjoittajaksi oli kirjattu Etisalat.
CAS kumosi UEFA:n päätöksen vedoten siihen, että UEFA aloitti tutkimuksensa vasta vuonna 2019, jolloin kyseisistä lahjoituksista oli kulunut 6−7 vuotta. CAS perusteli, että tutkinta-aika oli umpeutunut.
CAS:n mukaan UEFA:n talouden reilun pelin sääntöjä valvovan elimen toimintakäytännöissä sanotaan, että yli viisi vuotta tehdyt tai epäillyt reilun pelin säännön rikkomukset eivät ole enää tutkittavissa.
Lähde: The Guardian
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Marca: Atlético haluaa Wolverhamptonin lainahyökkääjän
- Ange Postecoglou: Tottenhamin UEL-välieräpaikkaa väheksytään – ”En ole yllättynyt”
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä