Siirtoikkuna-analyysi: Neuvottelupöydät käyvät kuumana Lontoossa – Chelsea on Valioliigan viihdyttävimpiä joukkueita tulevalla kaudella

Kuva: Getty Images
Chelsea pelasi kaikilla mittareilla todella onnistuneen kauden, vaikka monia faneja saattaa hieman harmittaa. Chelsean neljäs sija oikeuttaa Mestarien liigaan.
Chelsean kausi oli myös paradoksi. Chelsean kausi oli paljon parempi kuin, mitä voisi kuvitella. Lähtökohtana oli siirtopanna ja joukkueen talismaanin, Eden Hazardin lähtö Los Blancosiin. Hazard oli ollut usean kauden ajan Valioliigan paras pelaaja, ja hän käytännössä kantoi Lontoolaisia Maurizio Sarrin alaisuudessa. Todella harva uskoi Chelsean olevan neljän joukossa ennen kautta, ja vedonvälittäjät rankkasivat heidät kuudenneksi. Miltä tulevaisuus siis näyttää?
Artikkeli jatkuu twiitin jälkeen
The season is finally over and Chelsea have made top 4. Let’s chart our progress over the past 12 months and compare it to last season to see how much the team has improved. (THREAD)
The result? Chelsea have somehow become even better going forward. 76.23 xG is an absolutely *elite* tally.
Kysymyksiä
Frank Lampardin ensimmäinen kausi Chelseassa oli mielestäni, kuten sanottu, todella onnistunut. Samalla joukkue onnistui integroimaan omat superjuniorit: Mason Mountin, Tammy Abrahamin sekä Reece Jamesin. Joukkueen viimeisin hankinta ennen siirtopannaa, Christian Pulisic, väläytteli loppukaudesta toden teolla, ja hän oli koronatauon jälkeen heittämällä yksi Valioliigan parhaita pelaajia. Edistyneet tilastot paljastavat usein paljon, mitä ei muuten näkisi. Samalla se toimii aasinsiltana itse siirtoikkuna-analyysiin. Chelsean pisteodottama oli sarjan kolmanneksi paras. Lopullinen lukema oli 73.49 pistettä. Chelsea alisuoritti oman pisteodottamansa kolmanneksi eniten koko sarjassa. Mainittakoon myös, että pisteodottaman toisena majaileva Liverpool keräsi 74.28 pistettä. Ero ei todellakaan ollut peliesitysten valossa merkittävä. Mitä syitä on taustalla? Maaliodottamaa Chelsea loi 76.23 maalin edestä, mikä oikeuttaa sarjan toiselle sijalla Manchester Cityn jälkeen. Joukkue alisuoritti oman odottamansa hieman reilulla seitsemällä maalilla. Suurin syy löytyy kuitenkin tolppien välissä. Chelsea alisuoritti oman xGA (maaliodottama vastaan) melkein 13 maalilla. Kepa Arrizabalaga oli yksi Top 5 -sarjojen huonoimpia maalivahteja. Ongelmaa ei auta, että hän oli maailman kallein maalivahti, kun hänet ostettiin. Chelsea on todella isojen kysymyksien äärellä. Kepa ja Jorginho maksoivat yhteensä noin 140 miljoonaa euroa, ja kumpikaan ei ole varsinaisesti loistanut.Laina-armeija
Chelsealla oli kuluneella kaudella usea rosteriin kuuluva pelaaja lainalla. On epätodennäköistä, että kukaan heistä pelaa ensi kaudella Lontoossa, mutta he tuovat rahaa jos heidät saadaan myytyä. Poikkeuksena RB Leipzigissa lainalla ollut Ethan Ampadou. Muita lainalla olleita nimiä olivat: Charly Musonda, Davide Zappacosta, Kenedy, Tiemoué Bakayoko, Victor Moses, Danny Drinkwater sekä Abdul Rahman. Tarkoituksena ei ollut tiputtaa nimiä, vaan maalata kuvaa. Transfermarkt-sivuston mukaan on kyseisten pelaajien (Ampadou poislaskettu) yhteenlaskettu arvo 62 miljoonaa euroa. Myynnit ynnä lainat vapauttaisivat lisää liikkumavaraa kirjanpitoon. Samalla astuvat Álvaro Moratan sekä Mario Pasalicin kaupat voimaan. Yhteenlaskettu myyntihinta on 70 miljoonaa euroa. Chelsealla on toisin sanoen yllättävän paljon pelivaraa siirtomarkkinoilla.Vahvistukset
Chelsea teki vahvoja peliliikkeitä jo ennen itse siirtoikkunan varsinaista aukeamista. Marina Granovskaian johdolla joukkue haali riveihinsä Ajaxin vasenjalkaisen maestron Hakim Ziyechin sekä yhden maailman halutuimmista hyökkääjistä, Timo Wernerin. Herrojen yhteenlaskettu siirtohinta on 90 miljoonan euron hujakoilla, mitä voi pitää nykyisessä markkinassa lähes ryöstönä. Artikkeli jatkuu twiitin jälkeen Joukkue saa lisää luovuutta, nopeutta, maalintekovoimaa ja laatua. Molemmat pelaajat ovat kaiken lisäksi todella aktiivisia prässäämään. Molemmat pelaajat sopivat myös hyvin joukkueen suunnitelmiin. Hyökkäyskalusto näytti valmiilta. Mitä vielä. Chelsea on ostamassa myös Kai Havertzin Bayer Leverkusenista. Siirtohinta tulee olemaan 80 miljoonan euron luokkaa plus lisät kylkeen. Havertzin monipuolisuus on häikäisevää ja laatua ei voi kiistää. Hankinnassa ei kuitenkaan ole monella tapaa järkeä. Siitä hetken kuluttua lisää.Uloskäynti ja kiintiö
Chelseasta on kesällä lähtemässä Pedro Rodríguez Roomaan sekä Emerson Palmieri todennäköisesti Interiin. Molempien herrojen määränpää on siis Italia. Pakko tarkentaa, jotta kukaan ei sekoita Turkuun. Willian on myös ollut siirtohuhujen kohteena, mutta hän näyttäisi jatkavan vielä hetken Chelseassa. Tämä tarkoittaa siis toisin sanoen sitä, että kolme hyökkäävää pelaajaa tulee sisään ja vain yksi on lähdössä pois. Chelsealla on käytännössä siis kuudelle ylimmälle pelipaikalle tällä hetkellä 15 pelaajaa. Tähän ei ole laskettu mukaan Marco van Ginkeliä tai ketään lainapelaajaa. On helppoa nähdä, että tämä saattaa muuttua ongelmalliseksi. On toki olemassa vaihtoehtoja. Callum Hudson-Odoi ja Billy Gilmour saattavat lähteä lainalle ja on mahdollista, että joku pelaaja kuten Jorginho, Olivier Giroud tai Ross Barkley myydään. On nimittäin vaikea koittaa pitää kaikkia pelaajia tyytyväisenä. Leveys on hyvä asia, mutta sapluuna on yleensä kaksi pelaajaa per pelipaikka. Tällä hetkellä pelaajia on kuitenkin hieman liikaa. Tämän takia en henkilökohtaisesti kannata Kai Havertzin hankintaa. Sijoitus on kaiken lisäksi massiivinen ja se tarkoittaa käytännössä varmaa avauksen paikkaa. On myös mahdollista, että ryhmitys vaihtuu pysyvästi 4-3-3-muotoon. Se tarkoittaisi kuitenkin, että N’Golo Kanté joutuu painamaan täyden päivätyön paikatessaan muiden jättämiä aukkoja. Chelsean suurimpia ongelmia oli kuluneella kaudella negatiiviset tilanteenvaihdot. Mason Mount sekä Kai Havertz kaseina tarkoittaisi, että Kantén rooli yksinäisenä pohjana kasvaisi kohtuuttoman suureksi kauden läpi. Entä, jos hän ei ole saatavilla? Kanté oli osallisena vain 22 ottelussa Valioliigassa tällä kaudella, joista 20 avauksessa. Kuka kykenee peittämään hänen ollessa poissa? Tasapaino kärsii.Tarpeet
Chelsea tarvitsee uuden topparin, uuden vasemman laitapakin ja uuden maalivahdin. Kurt Zouma nousi puolustuksen selkärangaksi loppukaudesta, mutta Andreas Christensen sekä Antonio Rüdiger olivat yksinkertaisesti liian epätasaisia. Fikayo Tomori on todella lahjakas, mutta hän on pelannut ainoastaan 15 ottelua tällä kaudella loukkaantumisen takia. Pystyykö tähän nelikkoon luottamaan? Frank Lampardin sanoista päätellen ei. Chelsealla on ollut todella suuria ongelmia erikoistilanteiden puolustamisessa sekä keskityksissä. Lampard vihjaili, että puolustus kaipaa pituutta. Puolustus kaipaa myös mielestäni jalalla pelaamista ripauksen lisää. Artikkeli jatkuu twiitin jälkeen
Firstly, let’s get it clear that Chelsea are bad at set-pieces. An absolute mess. Interestingly, this isn’t the first season where we’ve been bad. There has been a consistent pattern of Chelsea becoming progressively worse over the years.
The worst set-piece team to have won a recent title conceded 0.21 set piece goals/game, or a set-piece goal every 5 games.
While Lampard’s Chelsea are more unpredictable in attack, the team is also more vulnerable in difference. This trade-off is reflected in the higher quality of both chances created and chances conceded.
Chelsea’s goalkeepers were bad last season and have been outright terrible this season.
Viimeinen sana
Chelsea oli todella epäonninen tällä kaudella, mutta projekti on mennyt eteenpäin selkeästi. Chelsea oli myös kolmanneksi paras joukkue tällä kaudella, joten ei ole syytä ylireagoida. Werner ja Ziyech ovat loistavia hankintoja ja annoin oman näkemykseni Havertzista. Rakastan Havertzia pelaajana, mutta hän ei ole mielestäni 80 miljoonan euron sijoituksen arvoinen Chelsean uudelleenrakennuksessa. Pelaajana hän on kuitenkin sen rahan arvoinen. Pelkästään uudella maalivahdilla on Chelsea lähempänä toista sijaa kuin neljättä. Siihen kylkeen, jos joukkue onnistuu vahvistamaan alekertaa, fokusoimaan negatiivisiin suunnanmuutoksiin ja parantamaan erikoistilanteiden puolustamista, niin alkaa paketti olemaan valmis. On myös hauska nähdä miten vanhat kilpakumppanit Chelsea ja Manchester United puskevat tällä hetkellä toinen toisiaan eteenpäin, ja mielestäni projekteja voi ainoastaan verrata keskenään. Molemmat joukkueet kaventavat kuitenkin eroa kärkeen. Artikkeli jatkuu twiitin jälkeen
So why did Chelsea struggle despite their solid numbers? Bad finishing, a historically bad goalkeeper and some horrible luck all had their part to play.
Chelsea are unlikely to be this unlucky next season, touchwood. Naturally, things will dramatically improve at both ends.
Chelsea are unlikely to be this unlucky next season, touchwood. Naturally, things will dramatically improve at both ends.
They are also far more adventurous going forward without depending on a single player.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Arsenal tarjoili kylmän suihkun Atleticolle jo ennen ottelua
- Martin Zubimendin mielestä Arsenal ei koe menestyspaineita – kertoo miksi siirtyi lontoolaisseuraan
- Pep Guardiola Man Cityn pelaajasta: ”Yksi lahjakkaimmista mitä olen koskaan nähnyt”
- Diego Simeone: Arsenal olisi ansainnut enemmän viime vuosina Valioliigassa
- Virallista: Nottingham Forestin uusi päävalmentaja selvillä – tuttu mies palaa Valioliigaan
- Athletic: Fulham haluaa tehdä jatkosopimuksen päävalmentajansa kanssa – herätti Nottingham Forestin kiinnostuksen
- Alan Shearer: Viktor Gyökeres on tuonut uuden ulottuvuuden Arsenalin pelaamiseen
- Jamie Carragher: Liverpool ei taistele mestaruudesta nykyisellä puolustuspelaamisellaan
- West Hamin rämpiminen jatkuu – hävisi taas kotonaan
- Paljastus! Jürgen Klopp hylkäsi Manchester Unitedin tarjouksen
- Paljastus! Jürgen Klopp hylkäsi Manchester Unitedin tarjouksen
- ”Sitä parhaat managerit tekevät” – Ruben Amorim saa ylistystä omiltaan
- Surkuhupaisa tilasto sen kertoo: Liverpoolin superhankintojen aloitus ollut umpisurkea
- West Hamin rämpiminen jatkuu – hävisi taas kotonaan
- Jamie Carragher: Liverpool ei taistele mestaruudesta nykyisellä puolustuspelaamisellaan
- Wayne Rooney: Alexander Isak pitäisi pudottaa penkille
- Alan Shearer: Viktor Gyökeres on tuonut uuden ulottuvuuden Arsenalin pelaamiseen
- Virallista: Nottingham Forestin uusi päävalmentaja selvillä – tuttu mies palaa Valioliigaan
- Roy Keane kritisoi suorasanaisesti Virgil van Dijkia: ”Pitäisi katsoa syvälle peiliin”
- Liverpoolille neljäs peräkkäinen tappio – Virgil van Dijk otti kantaa tilanteeseen