Guardian: José Mourinho lukitsi kohteensa – haluaa Bundesliiga-hyökkääjän Harry Kanen varamieheksi

Tottenham-manageri José Mourinho on halukas hankkimaan Harry Kanen profiilista poikkeavan keskushyökkääjän ja on tiettävästi lukinnut katseensa Eintracht Frankfurtin Bas Dostiin.
The Guardianin mukaan Dost on juuri sen tyyppinen kärkimies, jolla Mourinho haluaa vahvistaa joukkueensa hyökkäysosastoa ennen siirtoikkunan sulkeutumista. 31-vuotias hollantilainen on pitkä (196cm), fyysinen ja kokenut maalintekijä, joka ei maksaisi seuralle maltaita.
Tottenham on käynyt siirtoneuvotteluita Frankfurtin kanssa, joka haluaisi kaupata Dostin pysyvästi eteenpäin 5,5 miljoonalla eurolla. Lontoolaisseura suosisi kuitenkin vuoden mittaista lainadiiliä Dostille, joka teki viime Bundesliiga-kaudella kahdeksan maalia 24 peliin.
[readmore from=Tottenham]
Kane on Mourinhon ainoa pelaaja, joka on luonnolliselta pelipaikaltaan kärkimies. Portugalilaisluotsi on aiemmin sanonut, ettei esimerkiksi Heung-min Son osaa pelata kyseisellä pelipaikalla. Mourinho vaati uutta numero ysiä jo tammikuussa, mutta ei saanut tahtoaan läpi vielä silloin.
Tottenhamille on tarjottu myös useita kohdemiehen tyyppisiä kärkimiehiä, kuten Watfordin Troy Deeneyä, Crystal Palacen Christian Bentekeä ja Benfican Carlos Viníciusta. Myös Trabzonsporissa pelaavaa Alexander Sørlothia ja Napolin Arkadiusz Milikiä on viety mediassa Pohjois-Lontooseen.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Näin Andy Robertson kommentoi uutta rooliaan Liverpoolissa
- Arne Slot: Alexander Isak debytoi Liverpoolin riveissä keskiviikkona
- MEN: Manchester Unitedin seurajohto luottaa Rúben Amorimiin
- ”Olemme nähneet tämän elokuvan” – Gary Neville otti kantaa Rúben Amorimin mahdollisiin potkuihin
- Wayne Rooney otti kantaa Manchester Unitedin surkeaan tilanteeseen: ”Jos valmentaja on rehellinen itselleen…”
- Rúben Amorim derbytappion jälkeen: ”En muuta filosofiaani”
- Manchester City murjoi Unitedin paikallispelissä – Haaland osui kahdesti
- 90+5! Viime hetken ratkaisu toi Liverpoolille voiton sarjanousijasta
- Gianluigi Donnarumma debytoi – tässä Cityn ja Unitedin kokoonpanot Manchesterin derbyyn
- Postecoglou lupaa Nottinghamiin muutoksia nopeasti: ”Minulla ei ole varaa hukata aikaa”
- Rúben Amorim derbytappion jälkeen: ”En muuta filosofiaani”
- Ruben Amorim vertauksesta Pep Guardiolan Cityyn: ”Täysi vitsi”
- Newcastlen tähtihankinnan polvivamman vakavuus selvisi
- Manchester City murjoi Unitedin paikallispelissä – Haaland osui kahdesti
- Hauska hetki: Linjatuomari opetti Arsenal-pelaajaa sivurajaheitossa kesken ottelun
- Mikel Arteta jätti yhden pelaajan ulos kokonaan Mestarien liiga -rekisteröinneistä – tässä syy
- 90+5! Viime hetken ratkaisu toi Liverpoolille voiton sarjanousijasta
- Postecoglou lupaa Nottinghamiin muutoksia nopeasti: ”Minulla ei ole varaa hukata aikaa”
- Everton-manageri selitti kummastuttanutta ratkaisuaan
- Potkut lähellä? Jälleen karmea näky Lontoossa