Steve Bruce ylisti kesähankintaansa – Newcastlen kokonaissuoritus ei kuitenkaan miellyttänyt: ”Olimme onnekkaita”

Newcastle Unitedin manageri Steve Bruce on ylistänyt skottilaituri Ryan Fraseria. Seuran kesähankinta teki debyytissään maalin, kun Newcastle päihitti Mestaruussarjassa pelaavan Blackburnin 1-0-lukemin tiistai-iltana Englannin liigacupin toisella kierroksella.
Fraser jätti Bournemouthin kesäkuun lopussa, kun hänen sopimuksensa Kirsikoiden kanssa umpeutui kesken koronaviruspandemian aiheuttaman ottelutauon. 26-vuotias liittyi aiemmin tässä kuussa Callum Wilsonin tavoin Newcastlen miehistöön, eikä Bruce olisi voinut olla Fraserin ensiesiintymisestä yhtään ilahtuneempi.
– Ottaen huomioon, ettei hän ole pelannut maaliskuun jälkeen, hänen suorituksensa, ponnistuksensa ja innokkuutensa olivat kaikkien nähtävissä, Bruce kertoi Blackburn-ottelun jälkeen Independentin mukaan.
[readmore from=Siirtouutiset]
Newcastle-luotsi ei kuitenkaan ollut mielissään joukkueensa kokonaissuorituksesta tiistain niukassa voitossa. Brucen mukaan joukkue selvisi Blackburnia vastaan.
– Se maali minkä me teimme, oli illan ainoa laadukas suoritus. Siinä oli hieno syöttö, hyvä juoksu ja Ryan laittoi pallon hyvin sisään, Bruce jatkoi.
– Olimme onnekkaita, emmekä voi sanoa mitään muuta. Tiesin että osa pelaajista tarvitsee peliminuutteja, mutta onneksi me selvisimme säikähdyksellä. Kahden ja puolen viikon sisään pelaamme kuusi ottelua, joten oli tärkeä saada tietyt pelaajat jaloilleen tänään.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Marca: Atlético haluaa Wolverhamptonin lainahyökkääjän
- Ange Postecoglou: Tottenhamin UEL-välieräpaikkaa väheksytään – ”En ole yllättynyt”
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- William Saliba tunnusti Arsenalin ongelmat PSG-tappiossa
- Bournemouth-tähden ulosajo kumottiin – ex-tuomarilla oli eriävä mielipide: ”Se on vaarallista”