Manchester Unitedin legendat kehuvat kilpaa Solskjærin koirankoppiin joutunutta pelaajaa: ”Pelasi itsensä avauskokoonpanoon”
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedin seuralegendat suorastaan hämmästyivät Donny van de Beekin esityksestä tiistai-illan Mestarien liiga -ottelussa.
Van de Beek on ollut koko alkukauden aika lailla manageri Ole Gunnar Solskjærin koirankopissa. Valioliigassa peliaikaa on tullut vain 85 minuuttia.
Tiistaina pelatussa lohkovaiheen ottelussa Istanbul Basaksehiria vastaan hollantilainen pelasi täydet minuutit keskikentän pohjalla yhdessä Fredin kanssa – ja kiitti luottamuksesta.
Van de Beek antoi ottelussa 64 syöttöä onnistumisprosentilla 87,5. Lisäksi van de Beek loi ottelussa kaksi maalipaikkaa.
– Van de Beek on niin epäitsekäs, että hän vain solahtaa joukkoon. Mielestäni hän pelasi itsensä avauskokoonpanoon, Owen Hargreaves sanoi BT Sportin studiossa.
Samoilla linjoilla oli Rio Ferdinand.
– Olin todella tyytyväinen häneen [van de Beekiin]. Hän on pelaaja, joka pystyy pelaamaan yhdellä tai kahdella kosketuksella ja pitämään pelaamisen yksinkertaisena. Hän uhraa osan omasta pelistään auttaakseen muita. Hän on sellainen pelaaja, joka tekee muista parempia, Ferdinand sanoi.
Samaan kuoroon yhtyi myös Paul Scholes.
– Osa yhden kosketuksen tilanteista oli loistavia. Nyt näimme hänet hänen parhaalla pelipaikallaan. Mielestäni hän on tarpeeksi hyvä puolustussuuntaan, mutta se mitä hän tarjoaa, on ase hyökkäyspelaamiseen, Scholes sanoi.
LUE MYÖS:
- Man Unitedin ykköstähdellä oli sauma hattutemppuun – antoi pilkkuvastuun pelikaverille: ”Sillä ei ole väliä, kuka laukoo”
- Manchester United oppi läksynsä edelliskerrasta – Bruno Fernandes johdatti joukkueen Mestarien liigan lohkon kärkeen
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Rodri taas sivussa Manchester Cityn kokoonpanosta – näin Pep Guardiola kommentoi pelaajan tilannetta
- Enzo Maresca: Kaksi kuukautta sivussa ollut Chelsea-hyökkääjä palaa pelikentille
- Mikel Arteta kertoi miksei Ben White ole saanut peliaikaa
- Onko tässä pikapotkut saaneen Ange Postecogloun uusi seura?
- Sensaatiojoukkue koki murskatappion cupissa
- Entinen Valioliiga-hyökkääjä, 50, uskomattomaan ennätykseen – ”Legenda läpäisi jalkapallon!”
- Lähde: Man United on kiinnostunut entisestä Chelsea-kapteenista
- Wayne Rooney vaikuttunut Bryan Mbeumosta: ”Kesähankinnoista paras”
- Maajoukkuetoveri houkutteli Alejandro Garnachon Chelseaan: ”Lähetti minulle viestejä viikottain”
- Thiago Silvan poika kutsuttiin Englannin juniorimaajoukkueeseen
- Lähde: Man United on kiinnostunut entisestä Chelsea-kapteenista
- Entinen Valioliiga-hyökkääjä, 50, uskomattomaan ennätykseen – ”Legenda läpäisi jalkapallon!”
- Sensaatiojoukkue koki murskatappion cupissa
- Onko tässä pikapotkut saaneen Ange Postecogloun uusi seura?
- Times: Valioliigassa pelataan Boxing Dayna poikkeuksellisesti vain yksi ottelu
- Wayne Rooney vaikuttunut Bryan Mbeumosta: ”Kesähankinnoista paras”
- Arsenalin voitto tuli kalliiksi – Mikel Arteta vahvisti neljä loukkaantumista Crystal Palace -ottelussa
- Liverpoolin Mestarien liiga -voittaja on kuollut 64-vuotiaana
- Thiago Silvan poika kutsuttiin Englannin juniorimaajoukkueeseen
- Maajoukkuetoveri houkutteli Alejandro Garnachon Chelseaan: ”Lähetti minulle viestejä viikottain”