Harry Redknapp pöyristyi Frank Lampardin potkuista – lyttäsi ratkaisun terävillä vertauksilla: ”Hänenkään ei pitänyt selvitä”

Chelsean päätös antaa Frank Lampardille potkut vain 1,5 vuoden jälkeen on herättänyt paljon keskustelua maanantain aikana. Konkariluotsi Harry Redknapp, joka valmensi Lampardia hänen pelatessa vielä West Hamille, pitää ratkaisua ”ajattelemattomana”.
Redknappin mielestä Lampard olisi ansainnut enemmän aikaa osoittaa taitonsa, kuten Manchester Unitedin Ole Gunnar Solskjær ja Arsenalin Mikel Arteta, jotka kärsivät myös hankalista ajanjaksoista omien seurojensa peräsimessä.
– Oli äärimmäisen iso pettymys kuulla tämä uutinen tänä aamuna. Voitettuaan juuri Lutonin FA Cupissa luulin, että seura antaisi hänelle hieman lisää aikaa, Redknapp totesi talkSPORTin haastattelussa.
– Luulin aiemmin, että Solskjær potkittaisiin pihalle. Hänenkään ei pitänyt missään nimessä selvitä. Mutta Manchester United antoi hänelle hieman lisää aikaa ja yhtäkkiä he löysivätkin taas paremman vireen ja käänsivät kurssinsa.
LUE MYÖS: Chelsean uusi manageri on jo tiedossa – PSG:n jättänyt Thomas Tuchel korvaa Lampardin
– Kaikki managerit kärsivät hankalista ajanjaksoista. Jürgen Klopp kärsii sellaisesta Liverpoolissa, Arteta kärsi sellaisesta myös Arsenalissa.
– Kaikki tarvitsevat aikaa. Neljän tai viiden ottelun häviäminen ei tee sinusta saman tien huonoa manageria! Seuralla on oltava enemmän luottoa ihmisiin tällaisten ajattelemattomien päätösten sijaan.
Redknappin mielestä Chelsea ei antanut Lampardille tarpeeksi apua tehtävänsä parissa, sillä se olisi voinut auttaa englantilaisluotsia esimeriksi hänen taustajoukkojaan vahvistamalla.
[readmore from=Chelsea]
– Jos seura oli huolissaan hänen kokemattomuudestaan, olisi heidän pitänyt tuoda hänen ympärilleen joku kokeneempi avuksi. Tarvitset ihmisiä ympärillesi, kun asiat eivät suju. Eikä hänellä ollut yhtäkään, Redknapp harmitteli.
– Nykypäivänä Sir Alex Fergusonkaan ei olisi selvinnyt Man Unitedissa. Seurajohto näytti antavan hänellekin kenkää kahden vuoden jälkeen, kun hän ei ollut voittanut mitään. Sen jälkeen hän kuitenkin voitti ja voitti, ja oli epäilemättä yksi historian parhaista valmentajista.
– Tärkein asia on se, että managerina tarvitset aikaa. Ylä- ja alamäkiä tulee aina vastaan. Valitettavasti Chelsea ei näytä olevan seura, jossa sitä olisi tarjolla.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- ”Paniikkiostos” – Ex-pelaaja lyttäsi Aston Villan hankinnan
- Viktor Gyökeres puolusti Alexander Isakia: ”Emme voi tietää”
- Riehuminen kävi kalliiksi – brittimiehelle viiden vuoden panna jalkapallokatsomoihin
- Alexander Isakin agentilta tyly heitto Newcastlelle
- Diskaus lähellä! Yllätystappion Man Unitedille järjestellyt lilliputti rikkoi sääntöjä
- “Haluan voittaa kaiken” – Isak hehkuu iloa Liverpool-siirtonsa jälkeen
- Brighton lainasi keskikenttäpelaajansa Marseilleen
- Virallista: Manchester City hankki uuden ykkösmaalivahdin
- Virallista: Manchester City lainasi topparinsa Internazionaleen
- Virallista: Ederson jättää Manchester Cityn
- Harvey Elliott vaihtaa seuraa jättisummalla
- Chelsean hyökkääjä vaihtaa maisemaa jättidiilissä
- Nottinghamilta kaksi viime hetken hankintaa
- Vahvistus: Newcastle täräytti hurjan hankinnan kärkeen
- Liverpool kauppasi puolustajan Italian Serie A:han
- Nyt se on varmaa! Alexander Isakille ennätyssiirto
- Manchester United hankki uuden maalivahdin
- Virallista: Manchester City hankki uuden ykkösmaalivahdin
- Diskaus lähellä! Yllätystappion Man Unitedille järjestellyt lilliputti rikkoi sääntöjä
- Arsenal päästi maajoukkuepelurin menemään