Virallista: Valioliigan jättiläiset mukana Euroopan Superliigassa – suurseuroilta yhteinen tiedote
Kuva: Getty Images
Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United ja Tottenham ovat mukana 12 seuran joukossa, jotka ovat lupautuneet liittymään uuteen Euroopan Superliigaan (ESL).
Valioliiga-jättien lisäksi kilpailuun ovat osallistumassa Espanjasta Atlético Madrid, Barcelona ja Real Madrid sekä Italiasta AC Milan, Internazionale ja Juventus. Mukaan odotetaan lisäksi vielä kolmea muuta seuraa.
ESL:n tiedotteen mukaan kyseessä on uusi keskellä viikkoa pelattava kilpailu, mutta ideana on, että siihen osallistuvat joukkueet jatkaisivat omissa kansallisissa sarjoissaan. Uuden kilpailun on tarkoitus alkaa niin pian ”kuin se on käytännössä” mahdollista. ESL kertoi, että se aikoo lanseerata myös naisten kilpailun heti, kun miesten turnaus alkaa.
Kansainvälinen jalkapalloliitto FIFA on aiemmin sanonut, että se ei tunnustaisi Superliigaa, ja siihen osallistuvilta pelaajilta evättäisiin pääsy MM-kisoihin.
Euroopan jalkapalloliitto UEFA tuomitsi sunnuntaina Superliiga-aikeet kolmen keskeisen kansallisen liiton (Englannin jalkapalloliitto FA, Espanjan jalkapalloliitto RFEF ja Italian jalkapalloliitto FIGC) sekä kolmen asianomaisen sarjaorganisaation (Valioliiga, La Liga ja Serie A) nimissä. UEFA ja kumppanit uhkasivat Superliigaa ja siihen osallistuvia seuroja ”kaikilla lakiteknisillä ja urheilullisilla tasoilla” estääkseen sitä tapahtumasta.
– Kuten FIFA ja kuusi maanosaliittoa ovat aiemmin ilmoittaneet, asianomaisia seuroja estettäisiin pelaamasta missään muussa kilpailussa kotimaisella, eurooppalaisella ja maailman tasolla. Heidän pelaajiltaan voitaisiin evätä mahdollisuus edustaa maajoukkueitaan, kirjoitti UEFA.
Tiedotteessaan ESL sanoi, että sen perustajaseurat odottavat keskusteluja UEFA:n ja FIFA:n kanssa saavuttaakseen ”parhaat mahdollliset lopputulemat uudelle sarjalle ja koko jalkapalloilulle”.
LUE MYÖS:
- Gary Neville latasi suorat sanat Superliiga-suunnitelmista: ”Täysi farssi”
- Liitot ja liigat UEFA:n johdolla vakuuttavat olevansa valmiina rahaliigaa vastaan: ”Oman edun tavoittelu jatkunut liian pitkään. Nyt riittää”
Leading European football clubs announce new Super League competition.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valioliigapeluri jätettiin ulos AFCON:sta: ”Kyse ei ole jalkapallosta”
- Chelsea haluaa hollantilaislupauksen – Man United ja Newcastle myös kiinnostuneita
- The Sun: Arsenal-toppari osallisena välikohtauksessa Lontoossa
- Chelsea saa Cole Palmerin takaisin Everton-otteluun
- Tottenhamin valmennustiimiin tulossa muutos
- Fantasy Premier League: GW 16 – onko Haaland enää ilmiselvä vaihtoehto kapteeniksi?
- Mikel Arteta näpäytti toimittajaa: ”50 ottelua”
- Kommentti: Liverpool teki oikean ratkaisun
- Liverpool teki ison päätöksen Mohamed Salahista!
- Wolves-managerilta tiukka varoitus: ”Putoaminen varmistuu nopeasti”
- Liverpool teki ison päätöksen Mohamed Salahista!
- Kommentti: Liverpool teki oikean ratkaisun
- Mohamed Salah voi pelata Brightonia vastaan – yhdellä ehdolla
- Hollantilaislegenda ei ymmärrä Mohamed Salah’n käytöstä: ”Jos hän reagoi tällä tavalla…”
- Mikel Arteta näpäytti toimittajaa: ”50 ottelua”
- Fantasy Premier League: GW 16 – onko Haaland enää ilmiselvä vaihtoehto kapteeniksi?
- Tottenhamin valmennustiimiin tulossa muutos
- Wolves-managerilta tiukka varoitus: ”Putoaminen varmistuu nopeasti”
- Seuraavana KuPS! Näin englantilaiset pelasivat eurokentillä
- Jättääkö Mohamed Salah jäähyväiset Brightonia vastaan? Telegraphilta iso paljastus