Nähdäänkö Valioliigassa tänä keväänä todellista hissiliikennettä? Bournemouth äityi järisyttävään menoon

Teemu Pukki ja Norwich City tekevät ensi kaudeksi pikapaluun Valioliigaan, se on jo varma asia, yhtä varma kuin Sheffield United putoaa korkeimmalta sarjatasolta Mestaruussarjaan. Matemaattisesti muut putoajat ja nousijat eivät vielä ole selvillä, mutta varsin vahvasti ne alkavat hahmottua.
Alaspäin vaikuttavat olevan matkalla viime kaudella kirkkaimpiin valoihin paluun tehneet Fulham ja West Brom – niiden rahkeet eivät näytä riittävän Valioliigassa jatkamiseen. Kolmas viime kevään nousija Leeds on oma lukunsa; Marcelo Bielsan käärmekeitot ovat siivittäneet joukkueen jo kympin sakkiin. Sillä on yhä teoreettiset mahdollisuudet nousta jopa europaikoille asti.
Jos kaksi kolmesta nousijasta putoaa, näyttää juuri nyt, keskiviikkona 21. huhtikuuta jopa siltä, että kaikki kolme viime kaudella alaspäin matkannutta joukkuetta nousee ylös jälleen. Watfordin kakkostila vaikuttaa pitävältä; sillä on nyt kahdeksan pisteen kaula Bournemouthiin nähden. Hornets ei ole menettänyt vielä edes mahdollisuuksiaan kammeta Norwich pois sarjan ykköstilalta – kärkiryhmien välinen vääntö päättyi tiistaina Carrow Roadilla lukemin 0-1.
Kaksi parasta nousee suoraan Valioliigaan, kun taas niiden taakse, sijoille 3.-6. päätyneet joukkueet pelaavat noususta playoffit. Juuri tällä hetkellä niihin tuntuisi vahvimmin lähtevän Bournemouth, joka harjoitteli keskiviikkona maalintekoa Millwallin kustannuksella – loppulukemat Lontoossa 1-4. Cherriesin alkukausi ei antanut viitteitä nopeasta paluusta Valioliigaan, se vaelsi varjojen mailla pitkään, ja vaihtoi valmentajaa toistamiseen putoamisen jälkeen helmikuussa. Jonathan Woodgaten alaisuudessa tulosta on alkanut syntyä; Millwall-tyrmäys oli joukkueelle jo seitsemäs perättäinen voitto.
Mestaruussarjan playoff-paikoissa on Bournemouthin lisäksi tällä hetkellä kiinni Swansea, sekä keksi ”suomalaisjoukkuetta” – Marcus Forssin Brentford ja Aapo Halmeen Barnsley.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Ange Postecoglou: Tottenhamin UEL-välieräpaikkaa väheksytään – ”En ole yllättynyt”
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Telegraph: Emiliano Martínez herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- William Saliba tunnusti Arsenalin ongelmat PSG-tappiossa
- Bournemouth-tähden ulosajo kumottiin – ex-tuomarilla oli eriävä mielipide: ”Se on vaarallista”