Sinetöityikö yhden joukkueen kohtalo Valioliigassa? Manageri: ”Olen aivan musertunut kaikkien puolesta”
Kuva: Getty Images
Viime hetken takaiskumaali sunnuntain Aston Villa -ottelussa voi osoittautua kohtalokkaaksi West Bromwichin kannalta putoamistaistelussa.
WBA sai paikallistaistosta pistepussiinsa vain yhden pisteen Keinan Davisin nostettua isännät 2–2-tasapeliin. Se oli katkeraa kalkkia manageri Sam Allardycelle, jonka alaisuudessa joukkue on saavuttanut joitakin hienoja voittoja.
– Olen aivan musertunut kaikkien puolesta. Myös kannattajat ovat musertuneita nähtyään tuon viimeisen minuutin maalin, Allardyce kommentoi WBA:n verkkosivuilla.
– Jos olisimme voittaneet, matka (sarjapaikan säilyttämiseen) olisi silti ollut pitkä. Me kaikki tiedämme sen, mutta paikallisen derbyn voittaminen – aivan kuten Wolvesin kotikentällä – olisi ollut meille erinomainen tulos. Mielestäni voitto olisi ollut myös ansaittu.
Allardycen mukaan tasoitusosuma tuli puolustuspään virheen johdosta. Joukkue voi kuitenkin olla tyytyväinen esitykseensä.
– He osoittivat kaikille, jopa heikon alun jälkeen, että meillä on sisua ja taistelutahtoa nousta peliin mukaan ja johtoon. Olin erittäin tyytyväinen heidän suoritukseensa. Tunnelma pukuhuoneessa on alakuloinen.
25 pistettä kerännyt WBA on sarjataulukossa viimeistä edellisenä, yhdeksän pisteen päässä viimeisen säilyjän paikasta. Otteluja on jäljellä viisi.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liverpool hirmuvireessä Mestarien liigassa – Tottenham palasi voittokantaan
- Hirvittävä kylvetys! Newcastle murskatappiolla ulos Mestarien liigasta
- Daily Mail: Manchester United pelaa Suomessa tänä vuonna
- Chelsea-tähti otti kantaa siirtohuhuihin
- Pep Guardiola vastasi kysymykseen tulevaisuudestaan
- Näin Arne Slot vastasi Liverpool-kannattajien buuauksiin
- Pep Guardiola ohitti Sir Alex Fergusonin Mestarien liigassa
- Chelsea teki kyseenalaista seurahistoriaa eurokentillä
- Arsenal vakuuttavalla esityksellä puolivälieriin – Chelsealle ja Manchester Citylle karu kohtalo
- Tottenhamin tähdeltä raju purkautuminen: ”Täyttä puppua”
- Kyle Walker haluaisi edustaa vielä yhtä seuraa urallaan: ”En tiedä, haluavatko he minua sinne”
- Arsenal-legendalta ennennäkemätön temppu valmentajana
- Tottenhamin tähdeltä raju purkautuminen: ”Täyttä puppua”
- Näin Arne Slot vastasi Liverpool-kannattajien buuauksiin
- Daily Mail: Manchester United pelaa Suomessa tänä vuonna
- Chelsea teki kyseenalaista seurahistoriaa eurokentillä
- Valioliigaan tuodaan 36 miljoonan euron hyökkääjähankintaa
- Arsenal vakuuttavalla esityksellä puolivälieriin – Chelsealle ja Manchester Citylle karu kohtalo
- Chelsea on ihmeissään – kuka vuotaa tietoja?
- Chelsea-tähti otti kantaa siirtohuhuihin