Chelsea kaatoi Real Madridin – Mestarien liigan finaalissa Valioliiga-jättien taisto
Kuva: Getty Images
Chelsea eteni keskiviikkona Mestarien liigan loppuotteluun, kun se voitti Real Madridin 2-0 ja oli siten yhteismaalein vahvempi 3-1.
Reilun vartin jälkeen Timo Werner laukoi pallon Madridin verkkoon Ben Chilwellin syötöstä, mutta saksalaishyökkääjä oli paitsiossa, joten osuma hylättiin.
Vajaan puolen tunnin kohdalla Chelsea siirtyi johtoon. Kai Havertz chippasi ensimmäisen yrityksen ylärimaan, mutta irtopallossa oli ensimmäisenä Werner, jonka tarvitsi vain puskea pallo puolesta metristä sisään.
Vierajoukkueen parhaat paikat tulivat avausjaksolla Karim Benzemalle, mutta Chelsea-vahti Édouard Mendy nollasi ranskalaistähden näyttävästi parikin kertaa.
Ensimmäisellä puoliajalla kummallekin joukkueelle kirjattiin viisi maalintekoyritystä.
Toinen puolisko alkoi räväkästi, kun Havertz puski César Azpilicuetan keskityksestä ylärimaan.
Havertz sai vajaan tunnin kohdalla tuhannen taalan paikan, kun hän pääsi läpiajoon Jorginhon syötöstä. Thibaut Courtois torjui kuitenkin saksalaistaiturin yrityksen jalallaan.
Hetkeä myöhemmin Chelsea pääsi taas nokikkain Courtois’n kanssa. Tällä kertaa oli Kantén vuoro, mutta Federico Valverde ennätti viime hetkellä väliin ja liukui vedon tielle.
Ottelu sai sinettinsä 85. minuutilla. Kanté riisti pallon syvällä Madridin puoliskolla ja syötti sen Christian Pulišićille. Jenkkikiituri etsi maltilla maalin edestä Mason Mountin, joka pääsi viimeistelemään suoraan syötöstä lähietäisyydeltä.
Chelsea kohtaa loppuottelussa Manchester Cityn, joka kaatoi Paris Saint-Germainin yhteismaalein 4-1. Finaali pelataan 29. toukokuuta Turkin Istanbulissa Atatürkin olympiastadionilla.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Melkoista vihjailua – voivatko PSG-ottelut jäädä Arne Slotin viimeisiksi?
- Manchester Unitedin pelaajilta runsaasti tukea Michael Carrickille: ”Hän on oikea mies tehtävään”
- Fabrizio Romano: Tottenham-pelaaja neuvottelee Italian suurseuran kanssa
- Manchester United-legenda avautuu vanhasta joukkuekaveristaan: ”Halusin tappaa hänet”
- Virallista: Aaron Ramsey lopettaa pelaajauransa
- Paul Scholes asettaisi nämä kahdeksan Manchester Unitedin pelaajaa myyntiin
- Virallista: Harry Maguire jatkaa Manchester Unitedissa
- Jamie Carragher kehui vuolaasti Liverpoolin jättävää Mohamed Salah’ta – ”Hän todella mietti, missä mahtuisi pelaamaan…”
- Ex-maailmanmestarilta rajua tekstiä Liverpoolista: ”He ovat katastrofaalisen huonoja”
- Alla kaksi peräkkäistä tappiota – näin Arsenal-vahti luo uskoa joukkueeseen
- Tätä ei ole nähty 65 vuoteen Englannissa – pieni seura teki ihmeen
- Arsenalille ristiriitaisia uutisia sairastuvalta
- Lehti: Newcastle kiinnostunut Manchester Cityn pelaajasta
- Ex-maailmanmestarilta rajua tekstiä Liverpoolista: ”He ovat katastrofaalisen huonoja”
- FA Cupin välieräparit selvillä
- Sky: Nämä seurat ovat Bernardo Silvan perässä
- Sky: Liverpoolin sivurajaheitot ovat merkkinä isoista ongelmista Liverpoolissa
- Paul Scholes asettaisi nämä kahdeksan Manchester Unitedin pelaajaa myyntiin
- Jamie Carragher kehui vuolaasti Liverpoolin jättävää Mohamed Salah’ta – ”Hän todella mietti, missä mahtuisi pelaamaan…”
- Liverpool kärsi murskatappion – Virgil van Dijk antoi palaa