Englantilaishyökkääjä James Vaughan on päättänyt laittaa nappulakengät naulaan 32-vuotiaana.

Vaughan pitää yhä hallussaan Valioliigan kaikkien aikojen nuorimman maalintekijän ennätystä. Everton-kasvatti teki maalinsa Crystal Palacea vastaan huhtikuussa 2005 ollessaan ​​16 vuotta ja 271 päivää vanha.

Kuluneella kaudella Vaughan edusti Englannin Kakkosliigassa pelaavaa Tranmere Roversia. Tulostakin syntyi, sillä hyökkääjä teki 22 maalia 38 pelaamassaan ottelussaan. Polvivamma – joka oli suuri syy myös uran lopettamiseen – kuitenkin vesitti osan kaudesta.

– Olen tullut henkisesti ja fyysisesti siihen pisteeseen, että on aika lopettaa, Vaughan kertoi Tranmeren verkkosivuilla.

– Olen ajatellut sitä (lopettamista) muutaman kuukauden ajan ja äskettäisten vammojen jälkeen tuntuu siltä, ​​että nyt on oikea aika siirtyä elämässä seuraavaan vaiheeseen.

– Tämä oli todella vaikea päätös.

Vaughan vietti koko pelaajauransa Englannissa ja edusti yhteensä peräti 13:a eri seuraa. Valioliigassa hän pelasi 52 ottelua ja teki seitsemän maalia. Hyökkääjän uratilastoihin voit tutustua paremmin tästä.

William Hill

@WilliamHill
He's played in the UEFA Cup
He's played in the Premier League
He's played in the Championship
He's played in League One
He's played in League Two
He's played in the FA Cup
He's played in the EFL Cup

The youngest goalscorer in the PL.

James Vaughan has now retired from football.