Manchester Unitedin konkari on tehnyt vaikutuksen joukkueen huippulupaukseen: ”Hän on aina kaksi askelta edellä”

Laitahyökkääjä Shola Shoretire on yksi viimeisimmistä nimistä, jotka ovat nousseet Manchester Unitedin akatemiasta seuran edustusjoukkueeseen.
Shoretire, 17, sai debyyttinsä viime helmikuussa, kun hän tuli lyhyesti vaihdosta sisään Newcastlea vastaan Valioliigassa. Kaikkiaan hän on päässyt kentälle kolmessa ykkösmiehistön ottelussa.
Viime kaudella Shoretire valittiin Unitedin kauden parhaaksi nuoreksi pelaajaksi, kun hän teki 21 ottelussa yhteensä kymmenen maalia alle 23-vuotiaiden joukkueessa. Shoretire uskoo, että hänen on ollut helppo sopeutua ykkösmiehistöön, koska hän on aina pelannut vanhempien kanssa.
– Olen muistaakseni aina pelannut vähintään vuotta vanhempien kanssa siitä lähtien, kun aloitin jalkapallon, kertoi Shoretire seuran sivuilla.
– Uskon, että se on auttanut minua, koska siinä on opittava nopeammin, koska en ole yksi isoimmista pelaajista. Silloin on minusta oltava varsin tekninen.
Shoretire on nähnyt myös edustusjoukkueessa, että pieni koko ei ole este huipputasolla pelaamiseen. Hän on ottanut mallia etenkin 170-senttisen Juan Matan otteista.
– Minä ihailen Juan Mataa. Hän ei ole pisin tai vahvin, mutta hän on luultavasti yksi fiksuimmista pelaajista, jonka olen nähnyt ja jonka kanssa olen ikinä pelannut. Hän on aina kaksi askelta edellä. Ihailen häntä paljon.
Shoretire on saanut neuvoja myös muilta edustusjoukkueen akatemiakasvateilta, Marcus Rashfordilta ja Mason Greenwoodilta.
– Kyselen heiltä aina jotain, kun olemme harjoituksissa, sillä olemme käyneet läpi aika paljon samoja kokemuksia.
– Voin oppia heiltä esimerkiksi sellaisista kokemuksista, joita heillä on ollut tai asioista, joissa he haluavat auttaa minua. Voin oppia heiltä päivittäisellä tasolla paljon.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Telegraph: Emiliano Martínez herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa
- AS: Cristian Romero tekee kaikkensa päästäkseen Atléticoon
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- William Saliba tunnusti Arsenalin ongelmat PSG-tappiossa
- Bournemouth-tähden ulosajo kumottiin – ex-tuomarilla oli eriävä mielipide: ”Se on vaarallista”