Näin Ed Sheeran pääsi esiintymään Englannin maajoukkuekuplaan – pop-tähti hehkutti illan ikimuistoisinta hetkeä: ”Sitä ei monikaan kokemus ylitä”
Kuva: Getty Images
Ed Sheeran paljastaa, kuinka muusikko päätyi mukaan Englannin maajoukkueen grillijuhliin.
Popin supertähti soitti lyhyen konsertin Three Lionsille joukkueen Tshekkiä vastaan pelatun lohkovaiheen ottelun jälkeen.
Sheeran saapui Englannin maajoukkueen kuplaan kapteeni Harry Kanen kutsumana. Konsertista oli sovittu kuukausia aiemmin.
Sheeran kertoi Peter Crouchin Crouchy’s Year-Late Euros – ohjelmassa mieleenpainuvasta kutsuvierailusta. Laulajatähti mainitsi vaikuttuneensa joukkueen itseluottamuksen määrästä.
Sheeran seurasi myös Englannin tiistain voitokkaan Saksa-ottelun kuningattaren aitiosta. Pop-tähden seurana olivat jalkapalloikoni David Beckham Romeo-poikansa kanssa, David Seaman ja laulaja Ellie Goulding.
– Sain ehkä kaksi kuukautta sitten viestin Harry Kanelta: ”Meillä on vapaapäivä lohkovaiheen jälkeen, tuletko soittamaan meidän grillijuhliimme?”, Sheeran kertoi Crouchin ohjelmassa.
– Oli upeaa tavata hänet. Koko joukkue oli latautunut ja innoissaan. Pidin erityisesti siitä, että he katsoivat ottelua ja jännittivät tuleeko vastaan Ranska, Portugali, Saksa vai Unkari. Yhdessä vaiheessa se oli Unkari, yhdesä he olisivat pelanneet Portugalia vastaan ja jossain vaiheessa se olisi ollut Ranska.
– Kun Saksa selvisi vastustajaksi he olivat vain: ”Meillä on tämä hallussa”. Kukaan ei voivotellut, että nyt tuli Saksa vastaan. Rakastin sitä itseluottamusta.
[readmore from=Englanti]
Sheeran mainitsi myös illan ehdottoman kohokohdan. Ilta päättyi koko joukkueen yhteislauluun David Baddielin, Frank Skinnerin ja The Lightning Seeds yhtyeen kestohitistä ”Football’s Coming Home”.
Vuoden 96 EM-turnaukseen tehdystä kappaleesta on muodostunut maajoukkueen tunnussävelmä.
– Päätimme tottakai illan laulamalla yhdessä ”It’s coming home”. Olimme ympyrässä kädet toistemme ympärillä.
– Se oli itselleni englantilaisena uskomatonta olla Englannin joukkueen keskellä. Olen kokenut elämässäni upeita hetkiä, sitä ei monikaan kokemus ylitä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mikel Arteta kommentoi Arsenalin mainetta: ”Emme halua kokea sitä uudelleen”
- Arne Slotin tulevaisuudesta uutta tietoa – Xabi Alonson nimi nousi taas esiin
- Liverpool sai revanssinsa – teki selvää jälkeä FA Cupissa
- Antaako kriisiseura Tottenham pikapotkut Igor Tudorille? Näin hän vastasi
- Sean Dyche latasi suorat sanat potkuistaan: ”En ymmärrä sitä alkuunkaan”
- 50 miljoonaa pöytään – Chelsea yrittää napata Barcelonan ex-lupauksen
- Aston Villan pelaaja kertoi miksi asuu Lontoossa
- Tottenham teki kyseenalaista seurahistoriaa
- Tottenham hävisi taas – Igor Tudor ei luovuta: ”Uskon pelaajiini enemmän kuin aiemmin”
- Taas tuli karulla tavalla selkään – Tottenham on luisumassa ulos Valioliigasta
- Sean Dyche latasi suorat sanat potkuistaan: ”En ymmärrä sitä alkuunkaan”
- Liverpool sai revanssinsa – teki selvää jälkeä FA Cupissa
- Valioliigaan nouseminen muuttuu – uudistus jo ensi kaudeksi
- Antaako kriisiseura Tottenham pikapotkut Igor Tudorille? Näin hän vastasi
- 50 miljoonaa pöytään – Chelsea yrittää napata Barcelonan ex-lupauksen
- Aston Villan pelaaja kertoi miksi asuu Lontoossa
- Tottenham teki kyseenalaista seurahistoriaa
- Valioliigassa muhkea riita – Nuno Espírito Santo ja Nottingham oikeuskiistassa
- Taas tuli karulla tavalla selkään – Tottenham on luisumassa ulos Valioliigasta
- Lehdistö repi Arsenal-lupauksen kappaleiksi – epäonnistui ratkaisevassa rangaistuspotkussa