Virallista: Britannian hallitus ei salli täyttä stadionia EM-kisojen loppuotteluun – Wembleyn lippujen hinnat huitelevat pilvissä
Kuva: Getty Images
Kaikki on valmista sunnuntaita varten, kun Englanti saa vastaansa Italian EM-kilpailujen loppuottelussa. Nyt on kuitenkin käynyt ilmi, että Wembleylle ei oteta kannattajia täyden kapasiteetin verran.
Käsillä on historiallinen tilaisuus tämän päivän nuorille ja vanhemmille, jotka kannattavat Englantia. Maajoukkue on viimeksi pelannut miesten arvoturnausfinaalissa vuonna 1966, jolloin se voitti maailmanmestaruuden kotikisoissaan.
Englanti varmisti paikkansa loppuottelussa myöhään keskiviikkona kaatamalla Tanskan 2–1 jatko-ottelun jälkeen. Italia päihitti omassa semifinaalissaan Espanjan rangaistuspotkuilla.
Noin 40 000 henkeä seurasi aiemmin paikan päältä, kun Gareth Southgaten luotsaama miehistö päihitti Saksan neljännesvälierissä. Yleisörajoituksia löyhennettiin lisää Tanska-ottelua varten. Sitä oli katsomassa 60 000 ihmistä.
[readmore from=Englanti]
Täyteen salia ei kuitenkaan enää vedetä. Britannian pääministeri Boris Johnsonin virallisen edustajan mukaan ”ei ole olemassa suunnitelmia kapasiteetin kasvattamiseksi”.
Se tarkoittaa sitä, että loppuottelulippuja on ollut hankalaa hankkia. Loppuottelu on virallisesti loppuunmyyty, ja mahdolliset vapautuvat liput Euroopan jalkapalloliitto UEFA myy hakijoille.
Halvimman kolmannen kategorian lippujen hinnat ovat yli 340 euroa. Ensimmäisen luokan liput ”kustantavat” 1 100 euroa, kertoo Talksport.
UEFA on tietenkin kieltänyt lipun omistajia jälleenmyymästä tikettejään ylihintaan. Inflatoituneita lippuja kaupitellaan silti nettihuutokaupoissa, kuten eBayssa, jopa 11 600 euron kappalehintaan.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- MD: Barcelonan luottopelaaja on Valioliigan rahaseurojen tähtäimessä
- Bruno Fernandes: Saan kylmiä väreitä Cristiano Ronaldon paluusta
- Liverpoolille suuri takaisku – ykkösvahti sivuun Mestarien liigan PSG-otteluista
- Chelsea antoi rangaistuksen avainpelaajalleen: ”Tietty raja ylitettiin”
- GdS: Näin Tottenham houkutteli Roberto De Zerbin päävalmentajakseen
- Guardian: Chelsea saattaa suostua myymään avainpelaajansa kesällä
- Athletic: Chelsea pettyi pelaajiensa kommentteihin
- Lisätietoja Jack Grealishin tulevaisuudesta
- Steven Gerrard puhui tulevaisuudestaan ja mahdollisesta paluusta Liverpooliin
- Roberto De Zerbi otti kantaa hänestä esitettyyn väitteeseen: ”Olen Tottenhamin päävalmentaja ensi kaudellakin”
- Bruno Fernandes: Saan kylmiä väreitä Cristiano Ronaldon paluusta
- GdS: Näin Tottenham houkutteli Roberto De Zerbin päävalmentajakseen
- Lisätietoja Jack Grealishin tulevaisuudesta
- Lehti: Tottenham-pelaaja herätti talvella kiinnostusta Valioliigan suurseuroissa
- Chelsea antoi rangaistuksen avainpelaajalleen: ”Tietty raja ylitettiin”
- Manchester Cityn monivuotinen luottopelaaja jäämässä ilman jatkosopimusta
- Guardian: Chelsea saattaa suostua myymään avainpelaajansa kesällä
- MD: Barcelonan luottopelaaja on Valioliigan rahaseurojen tähtäimessä