Paljastus: Cristiano Ronaldo kypsyi Man Unitedin otteisiin – otti Sir Alex Fergusonilta opitut keinot käyttöön
Manchester Unitedin supertähti Cristiano Ronaldo joutui tällä viikolla ottamaan Sir Alex Fergusonilta opitut keinot käyttöön herätelläkseen joukkuetta.
United oli tappiolla Mestarien liigan kotiottelua Atalantaa vastaan ensimmäisen puoliajan jälkeen 0-2-lukemin, joten Ronaldo päätti tarjota joukkuekavereilleen pukukopissa Fergusonilta tutun hiustenkuivaaja-käsittelyn.
[readmore from=Ole-Gunnar-Solskjaer]
– Cristiano puhui koko joukkueelle ja kertoi heille, että peliesitys ei ollut hyväksyttävä. Hän kysyi, eivätkö he yhtään häpeä ja sanoi, ettei Man United voi pelata näin kotiyleisönsä edessä. Hän myös muistutti, että ottelu täytyy voittaa tai muuten he eivät välttämättä pääsisi Mestarien liigan jatkopeleihin, seuran sisäpiirilähde kertoi The Sunille.
Tämän jälkeen joukkueen manageri Ole Gunnar Solskjær piti palopuheen ja valoi uskoa pelaajiin. Hän muistutti muun muassa toisen puoliajan avausmaalin merkityksestä.
Ronaldon sekä Solskjærin palaute tuntui menneen perille sillä United esiintyi toisella puoliajalla erittäin vakuuttavasti ja nousi ottelussa 3-2-voittoon.
LUE MYÖS:
- Brighton maksoi lähes 30 miljoonaa euroa Allsvenskan-pelaajasta – valmentaja kertoi haastavasta alkukaudesta
- Ylivoimaisen voittajan on helppo hymyillä – Man United jyräsi vastustajansa Azerbaidžanista
- Man Unitedin hyökkääjä, 15, hätkähdytti hattutempullaan – pysäyttääkö superjunioria enää mikään?
- Ayyoub Bouaddi vannoo Rodrin nimeen
- Myh’ailo Mudryk loukkaantui – viikkokausiksi sivuun pelikentiltä
- Miksei Barcelona hankkinut Marcus Rashfordia? Näin urheilujohtaja vastasi
- Chelsean toppari joutui jättämään pelin kesken – Xabi Alonsolta huojentavia uutisia
- Manchester United palaa pitkästä aikaa Mestarien liigaan – Carrick: ”Täällä meidän pitäisikin olla, vaikka…”
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Lähde: Richarlison haluaa mitätöidä sopimuksensa – tähtäimessä lapsuuden unelmaseura
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle