Ole Gunnar Solskjærin päätä vaaditaan vadille – norjalainen kuitenkin oli Old Traffordin verilöylyssä sentään paikalla

Manchester United -manageri Ole Gunnar Solskjærin päivät seuran edustusjoukkueen käskijänä lienevät luetut. Heikot tulokset puhuvat kieltään, ja niitä puheita vahvistaa eksponentiaalisesti koneisto, jota vastaan kovimmatkin alojensa ammattilaiset ovat melko voimattomia. Jos unohdetaan norjalaisvalmentaja sinänsä, on hyvä muistaa että niin kutsuttu yleinen mielipide ei ole aivan yksiselitteinen asia.
Palkittu ja erittäin kokenut urheilutoimittaja Mark Ogden huomauttaa nykyisen pääasiallisen työnantajansa, ESPN:n kolumnissaan ja sosiaalisen median kanavillaan siitä, miten systeemi toimii. Managerit onnistuvat tai eivät onnistu, ja sama koskee pelaajia. He ovat megalomaanisen seurabisneksen kansikuvahahmoja, mutta eivät suinkaan niitä, jotka tekevät isoja ratkaisuja isoista linjoista.
– Keskinkertaisuuden kulttuuri on asettunut Manchester Unitediin, eikä sillä ole mitään tekemistä Solskjærin kanssa, Ogden kirjoittaa.
Man United mediocrity is down to Glazers as apathy and low standards take hold
Man United's lack of ambition and low standards come from the owners. Ole Gunnar Solskjaer won't deliver a title, but they don't seem to care.
– Monelle tapaa hän on vain sen standardien ja odotusten eroosion uhri, jonka seuran omistava Glazerien perhe ja korkeamman tason johtavat ovat aiheuttanee.
Sitten tulee se merkittävin kohta, jossa edellä mainittu tiivistyy.
– Sen paremmin Glazerit, kuin väistymässä oleva varatoimitusjohtaja Ed Woodward eivät olleet paikalla sunnuntaina, Solskjærin kokiessa ”synkimmän päivänsä jalkapallon parissa”.
United hävisi rakkaalle viholliselleen brutaalisti 0-5, mikä sekin sinänsä on sivuseikka. Ei tarvitse olla kovin suuri lajin tuntija tietääkseen, että ottelu jonka osapuolina ovat Manchester United ja Liverpool ei ole mikä tahansa kohtaaminen. Se, että Unitedin seurajohto vakuuttelee tukeaan managerille, mutta ei ole lainkaan edes paikan päällä tällaisessa pelissä, panee suorastaan naurattamaan.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Luottopuolustaja solmimassa jatkosopimuksen Manchester Cityn kanssa
- Yllätyskäänne siirtomarkkinoilla – Christopher Nkunku saattaa palata vanhaan seuraansa
- Manchester City asetti hintalapun topparilleen
- Kai Havertz loukkasi polvensa – Arsenal etsii uutta hyökkääjää
- Sky: Crystal Palace hankkimassa korvaajan Eberechi Ezelle – hintalappu 37 miljoonaa euroa
- Douglas Luiz palaamassa Valioliigaan
- Athletic: Arsenal antoi palkankorotuksen laitahyökkääjälleen
- Bournemouth hankkimassa Bayer Leverkusenin laitahyökkääjän 30 miljoonalla eurolla
- Alexander Isakin ja Newcastlen välit poikki – näin seura vastasi Isakin avautumiseen
- Alexander Isak avasi sanaisen arkkunsa
- Alexander Isak avasi sanaisen arkkunsa
- Alexander Isakin ja Newcastlen välit poikki – näin seura vastasi Isakin avautumiseen
- Kai Havertz loukkasi polvensa – Arsenal etsii uutta hyökkääjää
- Douglas Luiz palaamassa Valioliigaan
- Sky: Crystal Palace hankkimassa korvaajan Eberechi Ezelle – hintalappu 37 miljoonaa euroa
- Athletic: Arsenal antoi palkankorotuksen laitahyökkääjälleen
- Bournemouth hankkimassa Bayer Leverkusenin laitahyökkääjän 30 miljoonalla eurolla
- Newcastle kiinnostunut norjalaishyökkääjästä
- Athletic: Galatasaray kiinnostunut Manchester Cityn topparista
- Athletic: Nicolas Jackson valmis jättämään Chelsean