Ballon d’Or -tilaisuuden ympärillä kuohui – Cristiano Ronaldo poltti päreensä rajuista väitteistä: ”Hän valehteli ja käytti nimeäni”
Kuva: Getty Images
France Football -lehden päätoimittaja Pascal Ferré latasi viime viikolla kovia väitteitä New York Timesille.
Ferré väitti, että Cristiano Ronaldo on paljastanut hänelle loppu-uransa tavoitteen, joka on voittaa enemmän Ballon d’Or -palkintoja kuin Lionel Messi.
Ronaldo poltti päreensä rajuista väitteistä eikä osallistunut Pariisissa maanantai-iltana järjestettyyn palkintogaalaan. Hän myös otti asiaan kantaa Instagram-tilillään, jossa hän lyttäsi täysin Ferrén puheet.
– Pascal Ferré valehtelee sanoessaan, että olisin uskoutunut hänelle ja kertonut, että haluan urallani vain voittaa enemmän Kultaisia Palloja kuin Lionel Messi, Ronaldo kirjoitti päivityksessään.
– Hän käytti nimeäni mainostaakseen itseään ja mainostaakseen julkaisua, jolle hän työskentelee. On mahdotonta hyväksyä, että niin arvostetun palkinnon jakamisesta vastaava henkilö valehtelee tällä tavalla ja osoittaa epäkunnioitusta jotakuta kohtaan, joka on aina kunnioittanut France Footballia ja Ballon d’Oria.
– Tänään hän valehteli uudelleen väittäen, että poissaoloni palkintoseremoniasta johtui karanteenista, jollaisessa en ole.
Manchester Unitedia edustava portugalilaistähti paljasti samaisessa päivityksessä uransa todelliset päämäärät.
– Voitan aina itselleni ja edustamilleni seuroille, voitan itselleni ja niille, jotka rakastavat minua. En voita jotain vastaan, hän lisää.
[readmore from=Kultainen-pallo]
– Suurin tavoitteeni urallani on voittaa pokaaleja seura- ja maajoukkuetasolla. Tavoitteeni on näyttää hyvää esimerkkiä kaikille ja jättää nimeni kirjoitetuksi kultaisilla kirjaimilla maailman jalkapallon historiaan.
– Lopetan sanomalla, että keskityn jo Manchester Unitedin seuraavaan peliin ja kaikkeen, mitä voimme vielä saavuttaa tällä kaudella joukkuetovereideni ja faniemme kanssa.
Ronaldo sijoittui Ballon d’Or -äänestyksessä kuudenneksi. Se oli ensimmäinen kerta sitten vuoden 2010, kun hän ei ollut äänestyksen TOP3:ssa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Romano: Arsenal hankkii 16-vuotiaan huippulupauksen
- Jermain Defoen lähtöpasseista lisää tietoa – taustalla ”kasvavia huolia” toiminnasta
- Eddie Howe avasi suunsa – kommentoi Bruno Guimaraesin ja Arsenalin tilannetta
- Liverpoolin puolustus kapenee – uusi loukkaantuminen harjoitusottelussa
- Chelsea pisti rahaa likoon – tavoittelee 18-vuotiasta superlupausta
- Sieltä se tuli – Leeds jätti tarjouksen Saksan maajoukkuemiehestä
- Brittilehti kertoo huonoja uutisia Viníciuksesta haaveileville Arsenal-faneille
- Arvostettu asiantuntija paljastaa: Arsenal tavoittelee kesän suurinta siirtopommia
- Nuori hyökkääjä, 15, vastasi yhdellä sanalla penkitykseen Manchester Unitedissa
- Manchester City -puolustaja solmi pitkän jatkosopimuksen
- Nuori hyökkääjä, 15, vastasi yhdellä sanalla penkitykseen Manchester Unitedissa
- Brittilehti kertoo huonoja uutisia Viníciuksesta haaveileville Arsenal-faneille
- Arvostettu asiantuntija paljastaa: Arsenal tavoittelee kesän suurinta siirtopommia
- Chelsea pisti rahaa likoon – tavoittelee 18-vuotiasta superlupausta
- Sieltä se tuli – Leeds jätti tarjouksen Saksan maajoukkuemiehestä
- Pep Guardiolan tulevaisuudesta uutta tietoa
- Nyt tipahti kova tieto David Ornsteinilta Rodrista
- Valioliigan tähtitoppari siirtyy Chelseaan – istuuko hankinta Xabi Alonson palapeliin?
- Manchester City -puolustaja solmi pitkän jatkosopimuksen
- Nyt jysähti: Aston Villan salainen ase lähtee Chelsean riveihin