FA piti Italian voittoa ”helpotuksena”: Raportti Englannin kannattajista kesän EM-kisoissa valmis – ”He päättivät pahoinpidellä viattomia, haavoittuvia, jopa kehitysvammaisia ihmisiä”
– Poliisi käy läpi tuhansia tunteja turvakameroiden nauhoja, vartalokameroiden kuvaa ja sosiaaliseen mediaan ladattuja pätkiä. Haluamme tunnistaa jokaisen häiriöitä aiheuttaneen, julisti Casey.
Yhteensä englantilaiskannattajiin liittyviä pidätyksiä tehtiin EM-kisojen aikana 90 kappaletta.
– Surullisimpia hetkiä tämän tutkimuksen ja raportin parissa, oli kuulla Englannin jalkapallon puheenvuoro aiheesta.
– He eivät tietenkään halunneet Englannin häviävän finaalia, mutta huoli tapahtumien kulusta mahdollisen voiton jälkeen oli erittäin suuri. Se oli heidän mielestään siis jopa helpotus, että Italia voitti.
Caseyn mukaan nyt ihmiset poistuivat Wembleyn lehtereiltä pettyneinä, mutta varsin rauhassa. Hänen mielestään on silti huolestuttavaa, että tällaisia ajatuksia nousee edes pinnalle oman maan kannattajista ja pelosta, että mitä tapahtuu Englannin voittaessa.
– Lakia noudattavat kannattajamme, maajoukkueemme ja kansallispelimme ansaitsevat parempaa! Tällaista ei saa tapahtua enää koskaan.

Esille raportissa nousivat vahvasti päihteet ja ihmisten pakkautuminen stadionin ympäristöön jopa kahdeksan tuntia ennen peliä.
Caseyn mielestä esimerkiksi perinteisen Fan Zonen -puuttuminen oli todennäköisesti osatekijä tapahtumiin. Lisäksi julkisessa liikenteessä juomiseen ei puututtu tarpeeksi vahvasti.
Viimeiseksi Casey otti kantaa raportissaan ihmisten käyttäytymiseen sosiaalisessa mediassa. Marcus Rashford, Jadon Sancho ja Bukayo Saka joutuivat rasististen hyökkäysten kohteeksi finaalin päätyttyä.
– Minkä ihmeen takia mustat jalkapalloilijat jatkaisivat pelaamista maalleen, jos he joutuvat tällaisen käytöksen kohteeksi? Syyllisiä ovat heidän omat maanmiehensä!
– Mikä saa ihmiset uskomaan, että on millään mittarilla hyväksyttävää murtautua stadionille, pahoinpidellä ihmisiä ja aiheuttaa epäjärjestystä. Kaikki tämä vain tärkeän ottelun takia.
Caseyn raportissa oli myös ratkaisuehdotuksia tulevaisuuden varalle.
Ensimmäiseksi hän ehdottaa viranomaisille suurempia valtuuksia puuttua kannattajien huumausaineiden, soihtujen ja savupommien käyttöön.
Seuraavana esille nostettiin jalkapalloliiton kampanja, joka keskittyy kannattajakulttuurin ja jalkapallokannattajien käyttäytymiseen.
Casey vaatii jatkossa myös parempaa keskusteluyhteyttä kaikkien suurten otteluiden ympärillä toimivien välillä. Tähän kuuluvat poliisi ja muut viranomaiset, stadionin henkilökunta ja järjestyksenvalvonta muun muassa.
Viimeisenä raportissa esitetään, että kansallisesti merkittävät jalkapallo-ottelut saavat jatkossa järjestäjiltä täysin erilaisen lähestymistavan.
Lähde: BBC
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Gary Lineker: Tottenhamin olisi kannattanut palkata Harry Redknapp väliaikaisvalmentajakseen
- Se on siinä: Chelsean keskikenttäpelaajalle sopimuspaperit vuoteen 2031
- Karmaiseva rankkari – epäonnistunut panenka koitui Brentfordin kohtaloksi
- Brentford-pomo: Olisimme voineet hankkia Ezen, Marmoushin, Mudrykin ja Olisen!
- Kovia väitteitä Chelseasta: ”Jos puhun kaikesta, voisin joutua ongelmiin”
- Alexis Mac Allister paljastaa: ei puheita uudesta sopimuksesta
- Toimittaja: Bayern Münchenin keskikenttä matkalla Valioliigaan
- Ballon d’Or -voittaja vaikeuksissa – FA langetti kovat sakot
- Telegraph: Tottenham valmis myymään kapteeninsa kesällä
- Liverpool joutuu Mestarien liigan pudotuspeliin ilman avainpelaajaansa
- Liverpool joutuu Mestarien liigan pudotuspeliin ilman avainpelaajaansa
- ”Painajaisten kausi” – Valioliigassa muhii jättipaukku
- Telegraph: Tottenham valmis myymään kapteeninsa kesällä
- Sensaatio muhii FA Cupissa – yllättäjäseura hämmentävässä tilanteessa: ”Siitä on haittaa”
- Ballon d’Or -voittaja vaikeuksissa – FA langetti kovat sakot
- Toimittaja: Bayern Münchenin keskikenttä matkalla Valioliigaan
- FA Cupissa paukahti yllätys
- Yllätysdiili: Valioliiga-tykille sopimus
- Alexis Mac Allister paljastaa: ei puheita uudesta sopimuksesta
- Arsenalin myytävä ainakin yksi pelaaja kesällä – tässä potentiaaliset ehdokkaat