Näin Liverpool toteutti hyökkääjähankintansa – Tottenham jätettiin siirtokilvassa tylysti toiseksi
Kuva: Getty Images
Tottenham jäi viikonloppuna nuolemaan näppejään, kun Liverpool kertoi hankkineensa laitahyökkääjä Luis Díazin Portosta.
Diáz, 25, vaikutti jo hetkellisesti siirtyvän Spursiin, mutta Telegraphin mukaan Liverpool ilmestyi takavasemmalta sinetöimään siirron ennen lontoolaisia.
Lehti kertoo, että Tottenhamin puheenjohtaja Daniel Levy sai torstaina tietää, että Liverpoolin ja Porton väliset neuvottelut ovat etenemässä kovaa vauhtia.
Levy uhkasi kannella punapaitojen rekrytointiväestä Liverpoolin emoyhtiö Fenwayn omistajille John W Henrylle ja Mike Gordonille. Levyn suunnitelmassa oli kuitenkin yksi iso ongelma, sillä Henry ja Gordon olivat tyytyväisiä Liverpoolin rekrytointiväen noudattamaan strategiaan.
Porton taloudelliset ongelmat rupesivat valkenemaan lajin sisäpiiriläisille viime vuonna. Myös Liverpool oli tietoinen ongelmien vakavuudesta, sillä Porto oli pyytänyt lisäaikaa maksaa keskikenttäpelaaja Marko Grujićin siirtoon liittyviä summia. Liverpool on lainannut Grujićin Portolle kahtena vuonna peräkkäin, ja portugalilaisseuralla on osto-optio hänen lainasopimuksessaan.
Viime vuoden loppua kohden Porto antoi sisäpiiriläisten ymmärtää, että se aikoo myydä Diázin. Kolumbilaislaituri oli Liverpoolin managerin Jürgen Kloppin toivelistan kärkipäässä, ja myös seura halusi hänet.
Diázilla oli sopimuksessaan 80 miljoonan euron ulosostoklausuuli, mutta Porto ilmoitti, että hän olisi saatavilla 60 miljoonalla eurolla sekä bonuksilla. Liverpool ilmoitti, että se ei ole kiinnostunut Kolumbian maajoukkuepelaajasta tuohon hintaan. Liverpool ilmoitti kuitenkin Portolle, että se haluaisi keskustella Porton kanssa Diázin potentiaalisesta kesäsiirrosta tammikuun siirtoikkunan päätyttyä.
Artikkeli jatkuu kuvan alla.

- Virallista: Liverpool hankki huippuhyökkääjän Portugalista
- Jürgen Klopp kommentoi Liverpoolin uutta tähtivahvistusta: ”En voisi olla onnellisempi”
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Marokon nuori tähti Arsenalin kiikarissa
- Tottenham hylkäsi Brightonin tarjouksen topparistaan
- Álvaro Arbeloa löytämässä uuden työpaikan – siirtymässä Valioliigaan
- Yaya Touré sai ensimmäisen päävalmentajan pestinsä
- Rúben Amorim ehdolla huippupestiin
- Jarell Quansah jätti Liverpoolin ja pääsi Englannin kisajoukkueeseen: ”Todella vaikea päätös”
- Manchester Cityn James Trafford yhä toisen Valioliiga-seuran kiikarissa
- Englannin maajoukkue joutui varkauden kohteeksi MM-kisoissa
- Nyt jysähti: Crystal Palace -pelaaja rikkoi ennätyksen – sama nähty viimeksi 1966
- Arsenal löysi korvaajan Leandro Trossardille
- Rúben Amorim ehdolla huippupestiin
- Arsenal löysi korvaajan Leandro Trossardille
- Yaya Touré sai ensimmäisen päävalmentajan pestinsä
- Jarell Quansah jätti Liverpoolin ja pääsi Englannin kisajoukkueeseen: ”Todella vaikea päätös”
- Tottenham hylkäsi Brightonin tarjouksen topparistaan
- Álvaro Arbeloa löytämässä uuden työpaikan – siirtymässä Valioliigaan
- Manchester Cityn James Trafford yhä toisen Valioliiga-seuran kiikarissa
- Nyt jysähti: Crystal Palace -pelaaja rikkoi ennätyksen – sama nähty viimeksi 1966
- PSG-tähti saattaa lähteä – Arsenal seuraa tilannetta
- Tottenhamin uusi hankinta varasijalta MM-kisoihin – loma päättyi puhelinsoittoon