Ennakkopaketti Mestarien liigan huippuotteluun Man United – Atlético Madrid: Mistä näet pelin, arvioidut avaukset, valmentajien kommentit

Manchester United ja Atlético Madrid kohtaavat tänään tiistaina Mestarien liigan neljännesvälierien toisessa osaottelussa Old Traffordilla.
Otteluparin avausosa pelattiin kolme viikkoa takaperin Wanda Metropolitanolla. Atlético hallitsi kenttätapahtumia, mutta vaisusti esiintynyt Manchester United venyi 1-1-tasatulokseen Anthony Elangan tasoitettua pelin kymmenen minuuttia ennen loppua.
Tulos oli Man Unitedille loistava, etenkin kun ottaa huomioon, kuinka huonosti joukkue tuossa ottelussa pelasi. Ralf Rangnickin miehistö lähtee ennakkosuosikkina puolivälieräpaikan ratkaisevaan otteluun, mutta jatkopaikan lunastaakseen punapaitojen on kyettävä huomattavasti parempaan peliesitykseen kuin mitä avausosassa nähtiin.
Kuntopuntari
Manchester United V, H, T, T, V
12.3. Man Utd – Tottenham 3-2 (Valioliiga)
6.3. Man City – Man Utd 4-1 (Valioliiga)
26.2. Man Utd – Watford 0-0 (Valioliiga)
23.2. Atlético – Man Utd 1-1 (Mestarien liiga)
20.2. Leeds – Man Utd 2-4 (Valioliiga)
Atlético Madrid V, H, V, H, V
11.3. Atlético – Cadiz 2-1 (La Liga)
6.3. Betis – Atlético 1-3 (La Liga)
26.2. Atlético – Celta Vigo 2-0 (La Liga)
23.2. Atlético – Man Utd 1-1 (Mestarien liiga)
19.2. Osasuna – Atlético 0-3 (La Liga)
Poissaolijat
Manchester United
Mason Greenwood (hyllytys)
Luke Shaw? (pelikunto arvoitus)
Atlético Madrid
Matheus Cunha (polvivamma)
Thomas Lemar (reisivamma)
Šime Vrsaljko (lihasvamma)
Daniel Wass (polvivamma)
Yannick Carrasco (pelikielto)
Arvioidut avaukset
Manchester United
Ronaldo
Sancho, Fernandes, Elanga
Fred, Matic
Telles, Maguire, Varane, Dalot
De Gea
Atlético Madrid
Correa, Félix
Lodi, Herrera, Koke, De Paul, Llorente
Reinildo, Savić, Felipe
Oblak
Valmentajien kommentit
Ralf Rangnick, Manchester United
Toiseen ja samalla ratkaisevaan osaotteluun lähdetään tasalukemista. Rangnick korostaa avausmaalin merkitystä.
– On erittäin tärkeää, että emme päästä ensimmäistä maalia. Avausmaalin merkitys korostuu entistä enemmän Atléticon kaltaista joukkuetta vastaan, joka ei välitä siitä, että toisella joukkueella on pallo. Viimeisessä neljässä tai viidessä pelissä heillä oli alle 50 prosenttia pallo hallussa. Haluamme totta kai pitää maalimme puhtaana, mutta tällaisessa ottelussa on erityisen tärkeää tehdä ensimmäinen maali itse.
Man United voitti kenraaliharjoituksessaan Tottenhamin 3-2-lukemin. Rangnickin mukaan joukkueelle jäi tuosta ottelusta parantamisen varaa.
– Meillä on loistava mahdollisuus olla yksi Euroopan kahdeksasta parhaasta. Näimme [viikonloppuna] millä tasolla voimme pelata. 20 prosenttia lisää Tottenham-pelin esitykseen, ja olen varma että voimme voittaa huomenna.
Diego Simeone, Atlético Madrid
Atlético on viimeisen viiden kauden aikana kohdannut kolme kertaa englantilaisseuran Mestarien liigan pudotuspeleissä. Kaudella 2016-17 madridilaiset pudottivat puolivälierissä Leicesterin ja kaudella 2019-20 neljännesvälierissä Liverpoolin. Viime kaudella tie nousi pystyyn neljännesvälierissä Chelseaa vastaan.
– Kaikki ovat olleet erilaisia otteluita. Tiedämme, miten hyvän joukkueen kohtaamme huomenna ja miten vaarallisia he ovat saadessaan kotiyleisön tuen, mutta luotamme itseemme, Simeone sanoi ottelupäivän aattona.
– Heillä on huippupelaajia, enkä puhu ainoastaan Cristiano Ronaldosta. Meidän on oltava varuillaan kaikkien heidän kanssaan. Luvassa on vaikea ottelu. Manchester United pelaa kotonaan ja tiedämme heidän vahvuudet. Olemme työskennelleet näinä päivinä sen mukaan. Joukkue ja valmennusjohto on valmis kilpailemaan.
Ottelun televisiointi
Old Traffordilla pelattava ottelu alkaa kello 22.00 ja näkyy suorana C More Sport 1:ltä sekä C Moren suoratoistopalvelusta.
Studiolähetys käynnistyy kello 21.00. Ottelun selostaa Tuomas Virkkunen.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Virallista: Arsenal ja Chelsea tekivät ison pelaajakaupan – siirtosumma voi nousta 60 miljoonaan euroon
- Turkin suurseura teki tarjouksen Manchester Cityn ykkösvahdista
- Tottenham kiinnostunut Bournemouth-topparista – hintalappu selvillä
- Bryan Mbeumo siirtymässä jättisummalla Manchester Unitediin
- Valioliigaan noussut Sunderland hankkimassa laitahyökkääjän 20 miljoonalla eurolla
- Bild: Luis Díaz pääsi Bayern Münchenin kanssa yhteisymmärrykseen sopimuksesta
- Manchester City myi keskikenttäpelaajansa Serie A:han
- Neuvottelut käyntiin – João Félix haluaa palata vanhaan seuraansa
- Erik ten Hag ei ole kiinnostunut hankkimaan Antonya Bayer Leverkuseniin
- Manchester United korotti tarjoustaan Bryan Mbeumosta
- Bild: Luis Díaz pääsi Bayern Münchenin kanssa yhteisymmärrykseen sopimuksesta
- Turkin suurseura teki tarjouksen Manchester Cityn ykkösvahdista
- Virallista: Arsenal ja Chelsea tekivät ison pelaajakaupan – siirtosumma voi nousta 60 miljoonaan euroon
- Bryan Mbeumo siirtymässä jättisummalla Manchester Unitediin
- Neuvottelut käyntiin – João Félix haluaa palata vanhaan seuraansa
- Manchester City myi keskikenttäpelaajansa Serie A:han
- Tottenham kiinnostunut Bournemouth-topparista – hintalappu selvillä
- Erik ten Hag ei ole kiinnostunut hankkimaan Antonya Bayer Leverkuseniin
- Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Valioliigaan noussut Sunderland hankkimassa laitahyökkääjän 20 miljoonalla eurolla