Wolvesin ja Leedsin managereilla vahvasti eriävät mielipiteet valioliigatrillerin käännekohdasta: ”Minulla ei ole enempää sanottavaa”
Kuva: Getty Images
Leeds-manageri Jesse Marschilla ja Wolverhampton-luotsi Bruno Lagella oli eriävät mielipiteet Raúl Jimenezin ulosajosta.
Wolvesin 2-0-johto kääntyi perjantaina vierasjoukkue Leedsin 3-2-voitoksi isäntien meksikolaishyökkääjän ottelun päätyttyä ulosajoon.
Jimenez sai ensimmäisen varoituksensa rikottuaan avausjaksolla Stuart Dallasia. Toinen kortti nousi toisen puoliskon yhteentörmäyksestä Leeds-vahti Illan Meslieriin.
Lage oli jälkimmäisestä tilanteesta tuomariston kanssa eri mieltä.
– Siinä on mielestäni vartalokontakti molempien pelaajien osalta, jolla he yrittävät voittaa pallon itselleen. Hänellä on mahdollisuus katsoa tilanne tv:stä. Hän teki näin ja hän silti piti saman päätöksen. Minulla ei ole enempää sanottavaa, Lage arvosteli Sky Sportsille.
Marschin mielestä punainen kortti oli Jimenezille oikeutettu tuomio. Leeds-manageri viittasi perusteluissaan myös ensimmäiseen Dallasiin kohdistuneeseen rikkeeseen.
– Mielestäni se hänen jalkansa oli liian korkealla ja kysyin siitä neljänneltä erotuomarilta. He sanoivat tarkistaneensa tilanteen, eikä se ollut heidän mielestään punainen kortti. Se näytti kuitenkin pahalta ja Stuartia selvästi sattui, Marsch kommentoi.
– Punainen kortti tietysti auttoi meitä merkittävästi. Uskon että se oli varmasti kahden keltaisen kortin arvoinen. Ansaitusti, siitä ei ole epäilystäkään.
– Hän pelasi minusta vastuuttomasti ja se oli selvän toisen keltaisen kortin paikka.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Viktor Gyökeres takoi hattutempun – Ruotsi kruisaili MM-karsinnasta jatkoon
- Thomas Tuchelille esitettiin kysymys Trent Alexander-Arnoldista – kuittasi yhdellä lauseella
- Tottenham-tähti säikäytti fanit – avasi nyt tilannetta
- Mirror: Mancester United haluaa Arsenalin teinisensaation
- Valioliigan tuomarivirheistä pysäyttävä tieto – myös VAR syynissä
- Uli Hoeneß lyttää Michael Olise-huhut – suorat sanat Liverpoolista: ”He pelaavat todella huonoa kautta”
- PSG:lle jättietu Liverpool-otteluun
- Roy Keanelta voimakas vihjaus Trent Alexander-Arnoldista: ”Tässä on jotain”
- Jättääkö Rodri Manchester Cityn? Ei poissulje siirtoa Real Madridiin
- Ange Postecoglou kertoi potkuistaan: ”Se oli brutaalia”
- Steven Gerrard: Näin Liverpoolin pitää korvata Mohamed Salah
- Lehti: Tottenham-kapteenin sopimuksessa pykälä La Liga -siirtoa varten
- Lähde: Saudi-Arabia kaupittelee Newcastle Unitedia
- Jamie Carragher kertoi mielipiteensä Mohamed Salah’n ratkaisusta
- ESPN: Manchester United ei aio myydä Marcus Rashfordia sovittua halvemmalla
- ESPN: Manchester Unitedin pelaaja herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa
- Ange Postecoglou kertoi potkuistaan: ”Se oli brutaalia”
- Mohamed Salah herättää kiinnostusta MLS:ssä
- PSG:lle jättietu Liverpool-otteluun
- Mohamed Salah jättää Liverpoolin