Lähteet: Valioliigan suurseurojen raha houkuttaa – toppari kieltäytyi Barcelonan jatkosopimustarjouksesta
Kuva: Getty Images
Ronald Araújon sopimustilanne puhuttaa.
Barcelonan puolustuksen johtohahmoksi nousseen topparin sopimus seuran kanssa päättyy ensi kauden jälkeen.
Araújo on yksi edustusjoukkueen pienipalkkaisimmista pelaajista. Se on herättänyt kummastusta, sillä hänen palkkataso ei kuvasta mitenkään suurta roolia joukkueessa.
Barcelonan ja Araújon edustajat ovat neuvotelleet kuukausia jatkosopimuksesta. Yhteisymmärrystä ei ole syntynyt. Araújo haluaa nousta palkkahierarkiassa huomattavasti korkeammalle.
Barcelona tarjosi Araújolle hiljattain uutta jatkosopimusta, mutta pelaaja edustajineen kieltäytyi siitä, sillä tarjottu palkka ei miellyttänyt. Araújolle tarjottiin tiettävästi noin neljän miljoonan euron nettovuosipalkkaa. Araújo ei liiemmin pidä siitäkään, että vapaana agenttina Chelseasta Barcelonaan saapuva Andreas Christensen tienaa Kataloniassa yli kuusi miljoonaa euroa nettona kaudessa.
Goalin Espanjan-toimituksen mukaan Araújo on saanut Valioliigasta hyvin rahakkaita tarjouksia. Saadut tarjoukset ovat taloudellisesti huomattavasti parempia kuin Barcelonan tuore jatkosopimustarjous. Araújo haluaisi jäädä Barcelonaa, mutta ei tarjotuilla ehdoilla.
ABC:n mukaan Manchester United ja Arsenal ovat toden teolla Uruguayn A-maajoukkuetopparin kintereillä. Molemmat ovat halukkaita tarjoamaan hänelle suurta palkkaa.
LUE MYÖS:
- Arsenal pitämässä kiinni huippulupauksestaan
- Emi Martínez: Hävitty MM-finaali vaikutti Chelsea-siirtoon
- Brighton-pomo otti kantaa valmentajan tulevaisuuteen: ”Emme pelkää sitä”
- GdS: Liverpoolin toppari herättää kiinnostusta Italiassa
- Lähde: Laitahyökkääjä haluaa jättää Liverpoolin talvella
- 0–7! Englanti murskasi Kroatian Kansojen liigassa
- Alan Shearer Manchester Cityn tilanteesta: ”Rangaistus voi olla valtava”
- Thomas Tuchel huolestui Raheem Sterlingistä
- Arsenalille surkeita uutisia – jo toinen takareisivamma maaottelutauolta
- Manchester Unitedin kesähankinta pelasi ensimmäisen ottelunsa uudessa seurassaan
- Kun ei kiinnosta niin ei kiinnosta: Jannik Vestergaard lopetti uransa
- Bloomberg kertoo: Jos Manchester Cityä rangaistaan, Arabiemiraatit lupaa kostaa Isolle-Britannialle
- 0–7! Englanti murskasi Kroatian Kansojen liigassa
- Thomas Tuchel huolestui Raheem Sterlingistä
- Alan Shearer Manchester Cityn tilanteesta: ”Rangaistus voi olla valtava”
- Arsenalille surkeita uutisia – jo toinen takareisivamma maaottelutauolta
- Entinen Man United -pelaaja tylyttää Erik ten Hagia: ”Paskamainen”
- Manchester Unitedin kesähankinta pelasi ensimmäisen ottelunsa uudessa seurassaan
- Englannin jalkapalloliitto otti kantaa Manchester City -päätökseen
- Jack Wilshere lopetti pelaajauransa ja ryhtyi seuraavana päivänä valmentajaksi: ”Voisin todennäköisesti edelleenkin pelata jalkapalloa”