Ajaxin pelaaja varoittaa valmentajaansa siirtymästä Englantiin: ”Manchester Unitedilla on mennyt vuosia huonosti”
Kuva: Getty Images
Ajaxin keskikenttäpelaaja Davy Klaassen varoittaa päävalmentajaansa Erik ten Hagia siirtymästä Manchester Uniediin.
Ten Hag, 52, on lehtitietojen mukaan yksi Unitedin pääehdokkaista uudeksi managerikseen. Joulukuusta 2017 lähtien Ajaxia luotsannut hollantilaisvalmentaja on voittanut nykyisessä seurassaan kahdesti Hollannin liigamestaruuden ja cupin sekä johdattanut joukkonsa Mestarien liigan välierävaiheeseen.
Evertonissa kaudella 2017-18 pelannut Klaassen, 29, ymmärtää, miksi United on kiinnostunut ten Hagista, mutta hän toivoo käskyttäjänsä jäävän Hollantiin.
– Hän on pärjännyt meidän kanssa hyvin vuosien ajan ja Manchester Unitedilla on mennyt vuosia huonosti, kommentoi Klaassen Algemeen Dagbladille Goalin mukaan.
– Hän voi myös jäädä tänne. Toivon niin.
Viime viikolla ten Hagilta kysyttiin Sport 1:n haastattelussa huhuista, jotka ovat viemässä häntä Manchesteriin.
– Keskittymiseni on ainoastaan Ajaxissa, mutta jalkapallossa ei voi ikinä tietää.
– En halua sulkea mitään pois. Toivon, että ihmiset täällä ymmärtävät, jos jossain vaiheessa päätän ottaa seuraavan askeleen.
– Kaikki tuntevat toisensa tällä alalla. Muiden seurojen edustajien kanssa käydään aina keskusteluja, se on normaalia.
– Manchester United on hieno seura, jolla on hienot kannattajat, mutta voin vain toistaa itseäni: keskityn täysin Ajaxiin. Suunnittelemme jo ensi kautta.
Ten Hagin ja Ajaxin sopimus on voimassa kesään 2023 saakka. Manchester United pelaa kuluvan kauden loppuun väliaikaismanageri Ralf Rangnickin komennossa.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Michail Antonio: Graham Potter savusti minut ulos West Hamista
- Eddie Howe otti kantaa Sandro Tonalin tilanteeseen
- Gary Neville: Manchester Unitedin on vahvistettava tätä pelipaikkaa kesän siirtoikkunassa
- Liverpool hirmuvireessä Mestarien liigassa – Tottenham palasi voittokantaan
- Hirvittävä kylvetys! Newcastle murskatappiolla ulos Mestarien liigasta
- Daily Mail: Manchester United pelaa Suomessa tänä vuonna
- Chelsea-tähti otti kantaa siirtohuhuihin
- Pep Guardiola vastasi kysymykseen tulevaisuudestaan
- Näin Arne Slot vastasi Liverpool-kannattajien buuauksiin
- Pep Guardiola ohitti Sir Alex Fergusonin Mestarien liigassa
- Liverpool hirmuvireessä Mestarien liigassa – Tottenham palasi voittokantaan
- Näin Arne Slot vastasi Liverpool-kannattajien buuauksiin
- Hirvittävä kylvetys! Newcastle murskatappiolla ulos Mestarien liigasta
- Daily Mail: Manchester United pelaa Suomessa tänä vuonna
- Kyle Walker haluaisi edustaa vielä yhtä seuraa urallaan: ”En tiedä, haluavatko he minua sinne”
- Chelsea-tähti otti kantaa siirtohuhuihin
- Pep Guardiola vastasi kysymykseen tulevaisuudestaan
- Arsenal-legendalta ennennäkemätön temppu valmentajana
- Chelsea on ihmeissään – kuka vuotaa tietoja?
- Tottenhamin tähdeltä raju purkautuminen: ”Täyttä puppua”