Norwichin matka Valioliigassa päättymässä putoamiseen – valmentaja kritisoi omiaan: ”Emme voi antaa ihmisten ajatella niin”
Teemu Pukin Norwich hävisi lauantaina Valioliigassa Newcastlelle 0-3. Se samalla käytännössä varmisti Norwichin putoamisen Mestaruussarjaan.
Norwich on sarjataulukossa viimeisenä ja putoamisviivan parempi puoli on karannut jo kahdeksan pisteen päähän. Lisäksi viimeisen säilyjän paikalla oleva Everton on pelannut kaksi ottelua Norwichia vähemmän.
Norwichin päävalmentaja Dean Smith ei ole vielä heittänyt pyyhettä kehään.
– Pelaajani uskovat edelleen säilymiseen ja he ovat itseluottavaisia. Viime viikolla Pukki käytti maalipaikkansa, mutta tällä viikolla Martin Dubravka nappasi hienon torjunnan. Huipputasolla sinun on oltava hyvä tällaisissa paikoissa. En usko, että olisimme ansainneet hävitä 3-0, mutta autoimme vastustajaa heidän maaleissaan.
– Yksi suurimmista asioista on työnteko kulttuuria kohtaan. Emme voi nousta Valioliigaan ja antaa ihmisten ajatella, että meitä vastaan on helppo pelata.
Smith uskoo Norwichin kykenevän nousemaan takaisin Valioliigaan, jos edessä on putoaminen.
– On vain katsottava joukkuettamme. Meillä on hyviä pelaajia. Nämä pelaajat dominoivat Mestaruussarjaa mielin määrin kahdesti. Jos putoamme, olemmeko riittävän hyviä noustaksemme takaisin? Ehdottomasti. Meidän on opittava henkilökohtaisista virheistämme, koska olemme tehneet niitä liikaa niin pitkään kuin olen ollut täällä.
- Käänne Jamie Carragherin ja Aston Villan riitaan
- Jack Grealish jälleen ulos Evertonin vahvuudesta
- Mikä mättää Manchester Unitedissa? Michael Carrick kommentoi
- Viikko Espanjassa muutti kaiken – Tottenham pääsi voittoputkeen: ”Se todella auttoi meitä”
- Laitapelaaja palasi Man Unitedin harjoituksiin – ollut viisi viikkoa sivussa pelikentiltä
- Paul Merson: Man United on pian putoamisviivan alapuolella
- Ole Gunnar Solskjær vahvisti olleensa ehdolla Man Unitedin väliaikaisvalmentajaksi: ”Minulla on vielä jotain selvittämätöntä siellä”
- Valioliigan pohjalla konttaava seura teki ison päätöksen päävalmentajansa tulevaisuudesta
- Voiko Man United pudota Valioliigasta? Erik ten Hag ei pidä sitä mahdottomuutena
- Jamie Carragherilta suorat sanat Liverpool-pelaajan tempusta: ”Tuon on loputtava”
- Andoni Iraola ei ymmärrä tuomarin ratkaisua: ”Se oli selvä pilkku”
- Toimittaja: Man United Bayern Münchenin kultakimpaleen perässä
- Kai Havertz teki Valioliiga-historiaa – Man City -legendan ennätys nurin
- Opta nosti melkoisen tilastokummajaisen esiin Liverpoolin pelistä
- Lehti: Tottenham löi hurjan hintalapun tähtipelaajalleen
- Gary Neville: Man United ei joudu Valioliigan putoamistaistoon
- Hyvän alkukauden pelannut Ronald Araújo paljasti – nämä henkilöt auttoivat sopeutumaan Liverpooliin
- Jamie Carragherilta suorat sanat Liverpool-pelaajan tempusta: ”Tuon on loputtava”
- Valioliiga-seuran luotsilta raju purkaus: ”Voisin aloittaa muualla jo kahden viikon päästä”
- Onko tässä musta hevonen Valioliigan mestaruustaistossa? – ”Etenemme ottelu kerrallaan”