Katso: West Hamin pitkäaikainen kapteeni jätti kyyneleet silmissä hyvästit kotiyleisölle: ”Toivon, että olen tehnyt teidät ylpeiksi”
Kuva: Getty Images
West Hamin pitkäaikainen kapteeni ja keskikenttäpelaaja Mark Noble jätti sunnuntaina hyvästit Hammersin kannattajille kauden viimeisessä kotiottelussa.
Koko ikänsä West Hamia kannattanut Noble, 35, on edustanut lontoolaisseuraa jo vuodesta 2000 alkaen. Kahta lainapestiä lukuun ottamatta hän on viettänyt koko uransa Ironsissa, jonka edustusjoukkueessa hän on esiintynyt kaikkiaan 549 kertaa.
Viime kauden lopussa Noble ilmoitti, että kuluva sesonki jää hänen viimeisekseen West Hamin paidassa. Hammers pelasi sunnuntaina 2-2-tasapelin Manchester Cityä vastaan, mutta isoin huomio ottelussa kiinnittyi Noblen jäähyväisiin.
Hän sai valtavat suosionosoitukset jo ennen pelin alkua, kun hän saapui nurmelle tervehtimään kannattajia. Vaihtopenkille palatessaan Noble pyyhki kyyneliä kasvoiltaan.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Kunnianosoitukset jatkuivat hänen pelinumeronsa mukaisesti 16. peliminuutilla, kun West Hamin kannattajat taputtivat minuutin putkeen kipparilleen. Seuraavat valtavat aplodit olivat vuorossa, kun Noble tuli 77. minuutilla vaihdosta kentälle ja sai Declan Ricelta kapteeninnauhan käteensä.
Ottelun päätyttyä Noble käveli lapsiensa kanssa kunniakujan lävitse keskiympyrään, jossa hän lausui vielä muutaman sanan kannattajille.
– Tämä on tietysti uskomattoman tunteikas päivä minulle ja perheelleni. Minulla on paljon perhettä täällä tänään, ja kun sanon ”paljon perhettä”, niin tarkoitan 60 000 [ihmistä], sanoi Noble kannattajiin viitaten.
Irons-kapteeni joutui odottamaan hetken ennen kuin pääsi jatkamaan puhumista, sillä kannattajat rupesivat jälleen laulamaan hänen nimeään.
– En halua puhua liikaa, olen ollut liian tunteikas viime aikoina. Haluan kiittää kaikkia, jotka ovat auttaneet minua urallani. Kuten me kaikki tiedämme, viimeiset kaksi vuotta ovat olleet ilmiömäisiä. Pelaajat, henkilökunta, taustajoukot, kaikki ovat olleet kerrassaan uskomattomia. Te kaikki olette varmasti samaa mieltä siitä, että meidän tulisi nousta seisomaan ja taputtaa myös heille.
– Viimeisenä muttei vähäisimpänä toivon, että olen tehnyt teidät ylpeiksi viimeisten 18 vuoden aikana, sanoi Noble kyyneliään pidätellen.
Voit katsoa Noblen puheen kokonaisuudessaan alta. Jos video ei näy, voit katsoa sen TÄSTÄ LINKISTÄ.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valioliigapeluri jätettiin ulos AFCON:sta: ”Kyse ei ole jalkapallosta”
- Chelsea haluaa hollantilaislupauksen – Man United ja Newcastle myös kiinnostuneita
- The Sun: Arsenal-toppari osallisena välikohtauksessa Lontoossa
- Chelsea saa Cole Palmerin takaisin Everton-otteluun
- Tottenhamin valmennustiimiin tulossa muutos
- Fantasy Premier League: GW 16 – onko Haaland enää ilmiselvä vaihtoehto kapteeniksi?
- Mikel Arteta näpäytti toimittajaa: ”50 ottelua”
- Kommentti: Liverpool teki oikean ratkaisun
- Liverpool teki ison päätöksen Mohamed Salahista!
- Wolves-managerilta tiukka varoitus: ”Putoaminen varmistuu nopeasti”
- Liverpool teki ison päätöksen Mohamed Salahista!
- Kommentti: Liverpool teki oikean ratkaisun
- Mohamed Salah voi pelata Brightonia vastaan – yhdellä ehdolla
- The Sun: Arsenal-toppari osallisena välikohtauksessa Lontoossa
- Mikel Arteta näpäytti toimittajaa: ”50 ottelua”
- Hollantilaislegenda ei ymmärrä Mohamed Salah’n käytöstä: ”Jos hän reagoi tällä tavalla…”
- Fantasy Premier League: GW 16 – onko Haaland enää ilmiselvä vaihtoehto kapteeniksi?
- Tottenhamin valmennustiimiin tulossa muutos
- Wolves-managerilta tiukka varoitus: ”Putoaminen varmistuu nopeasti”
- Seuraavana KuPS! Näin englantilaiset pelasivat eurokentillä