Manchester United tarvitsee korvaajan maalivahtirosteristaan poistumassa olevalle Dean Hendersonille. 25-vuotias seuran oma kasvatti ei enää tyydy elämään David de Gean totaalisessa varjossa, vaan on mitä todennäköisimmin siirtymässä lainalle Valioliigaan nousseeseen Nottingham Forestiin. United puolestaan hakee Goalin mukaan korvaajaa Mestaruussarjaan pudonneesta Watfordista.

Kohteena on tiettävästi Hornetsin itävaltalaistorjuja Daniel Bachmann. 27-vuotias on kolunnut brittikenttiä alaikäisestä sakka, siirryttyään jo vuonna 2011 Stoken alle 18-vuotiaiden ryhmään. Valioliigaa Bachmannilla on tilillään 12 ottelun edestä.

39-vuotiaan Lee Grantin päätettyä uransa, on Unitedin edustusjoukkueen kirjoilla Hendersonin lisäksi enää vain 36-vuotias Tom Heaton. Lähinnä cup-otteluita ajatellen hankintaharkinnan alainen Bachmann ei tuhoaisi seuran siirtobudjettia; hinnaksi arvioidaan nelisen miljoonaa puntaa.