Keskiviikkona Thomas Tuchelille potkut antanut Chelsea löysi pikavauhtia uuden managerin.

Lontoolaisseura tiedotti tänään torstaina palkanneensa Brightonissa huipputyötä tehneen Graham Potterin viisivuotisella sopimuksella. Brightonista Chelseaan siirtyvät Potterin lisäksi lähes koko hänen valmennustiiminsä, mukaan lukien apuvalmentajat Billy ReidBjörn Hamberg ja Bruno, maalivahtivalmentaja Ben Roberts sekä rekrytointipäällikkö Kyle Macaulay.

47-vuotiaan Potterin valmennusura on ollut viime vuosien aikana hurjassa nosteessa. Vielä vuonna 2018 englantilaisluotsi työskenteli ruotsalaisseura Östersundissa, jonka jälkeen hänen tiensä on kulkenut Swanseasta Brightoniin ja nyt Chelseaan.

Potterilla on edessään valmennusuransa ylivoimaisesti kovin haaste, jota hän odottaa innolla.

– Olen uskomattoman ylpeä ja innoissani saadessani edustaa Chelsea FC:tä, tätä fantastista jalkapalloseuraa, Potter sanoi Chelsean verkkosivuilla.

– Olen myös erittäin innoissani yhteistyöstä seuran uuden omistajaryhmän kanssa. Odotan innolla tapaamista ja työskentelyä tämän jännittävän pelaajaryhmän kanssa sekä sitä, että pääsen kehittämään joukkuetta ja kulttuuria, josta upeat fanimme voivat olla ylpeitä.

Potter halusi samaan hengenvetoon kiittää ex-seuraansa Brightonia heidän antamastaan mahdollisuudesta.

– Haluan myös esittää vilpittömät kiitokseni Brighton & Hove Albionille tämän mahdollisuuden antamisesta. Erityiskiitokset Tony Bloomille [Brightonin omistaja], pelaajille, seuran henkilökunnalle ja kaikille joukkueen faneille siitä tuesta, mitä he minulle antoivat, Potter kiitteli.

LUE MYÖS: Tässä ehdokkaat Brightonin uudeksi manageriksi – norjalaisluotsia pidetään todennäköisimpänä valintana