Skandaali? Brentfordin talismaania epäillään vedonlyönnistä
Brentfordin hyökkääjä Ivan Toney kertoo tekevänsä Englannin jalkapalloliiton (FA) kanssa yhteistyötä liittyen syytöksiin, joiden mukaan hän on lyönyt vetoa otteluista. Daily Mail väittää, että FA:n tutkinta on jatkunut seitsemän kuukautta. Lehden saamien tietojen mukaan Toney harrasti veikkausta ennen siirtymistään Brentfordiin. Hänen ei epäillä pelanneen omaa joukkuettaan vastaan.
– Olen tietoinen minua koskevasta jutusta tämänpäiväisessä lehdessä, Toney kirjoitti Twitterissä lauantaina.
– Olen auttanut FA:ta heidän tiedusteluissaan enkä kommentoi [tapausta] millään tavalla ennen kuin tutkinta on saatettu päätökseen.
FA ja Brentford kieltäytyivät sanomasta juuta tai jaata.
Pelaajien, valmentajien ja muiden vastaavien vedonlyönti jalkapalloon liittyvistä tapahtumista on ehdottomasti kiellettyä Britanniassa. Sisäpiirin tietoa ei myöskään saa jakaa rahapelejä varten.
Toney majailee Valioliigan maalipörssissä neljännellä tilalla kahdeksan maalin saaliilla. Engelsmanni ei ole vielä tehnyt A-maajoukkuedebyyttiään, hän tosin istui vaihdossa joukkueen kahdessa viimeisessä ottelussa ennen MM-kisoja.
LUE MYÖS:
- Ylivoimaisen voittajan on helppo hymyillä – Man United jyräsi vastustajansa Azerbaidžanista
- Man Unitedin hyökkääjä, 15, hätkähdytti hattutempullaan – pysäyttääkö superjunioria enää mikään?
- Ayyoub Bouaddi vannoo Rodrin nimeen
- Myh’ailo Mudryk loukkaantui – viikkokausiksi sivuun pelikentiltä
- Miksei Barcelona hankkinut Marcus Rashfordia? Näin urheilujohtaja vastasi
- Chelsean toppari joutui jättämään pelin kesken – Xabi Alonsolta huojentavia uutisia
- Manchester United palaa pitkästä aikaa Mestarien liigaan – Carrick: ”Täällä meidän pitäisikin olla, vaikka…”
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Lähde: Richarlison haluaa mitätöidä sopimuksensa – tähtäimessä lapsuuden unelmaseura
- Mauricio Pochettino puhui mahdollisesta paluusta Tottenhamiin
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle