Englannin kapteeni Harry Kane on mitä todennäköisimmin pelikunnossa, kun joukkue kohtaa MM-kisoissa perjantaina Yhdysvallat.

Hyökkääjän Iran-ottelussa saama nilkkavamma on aiheuttanut spekulaatioita, joita vaimentamaan ilmaantui lääkintähenkilökunnan tai valmentaja Gareth Southgaten sijasta hieman yllättäen maalivahti Jordan Pickford.

– Luulen että hän on ihan ok. Hän oli tänään nurmella kanssamme, mikä on hyvä asia, Everton-torjuja raportoi medialle.

Polvivammasta kärsivä James Maddison ei edelleenkään osallistunut harjoituksiin, eikä todennäköisesti ole valmis kohtaamaan amerikkalaisryhmää.

Pickford huomautti, ettei Kane ole joukkueessa korvaamaton pelaaja.

– Kun hän tuli (Iran-ottelussa) pois, Callum (Wilson) käytti tilaisuutensa ja pelasi todella hyvin. Hän antoi hyvin epäitsekkäästi maalin Jackille (Grealish).

Englannin muut osumat ottelussa tekivät Bukayo Saka (2), Jude Bellingham, Raheem Sterling ja Marcus Rashford.

LUE MYÖS: