Kokemus puhuu – Zlatan Ibrahimovićin väite: koskaan ei saada tietää totuutta Cristiano Ronaldon ja Man Unitedin riidasta
Pelaajalegenda Zlatan Ibrahimović luulee, että Manchester Unitedin kannattajat eivät koskaan pääse perille siitä, mikä todella sai Cristiano Ronaldon poistumaan seurasta.
Ronaldo, 37, lähti omille teilleen pian sen jälkeen, kun hänen haastattelunsa Piers Morganin kanssa julkaistiin viime kuun puolessavälissä. Siinä hän moitti seuran omistajia sekä joukkueen manageria Erik ten Hagia. Tätä näkökulmaa vasten Ronaldo esitti, että United oli pettänyt hänet.
Ten Hag ei väitteistä horjunut. Hänen mukaansa Ronaldo ei missään vaiheessa kertonut ajatuksistaan kahden kesken.
– He sanovat, mitä haluavat sanoa. Suojellakseen itseään [Ronaldo] sanoo, mitä hänen täytyy sanoa, totesi Ibrahimović toimittajille Dubaissa.
Osa uskoo, että Ronaldon vaikea syys-/talvikausi kannattaakin nähdä ennemmin pitkän taantumisen viimeisinä pärskeinä kuin äkillisen muutosvaiheen airueina.
– Sitten meillä on valmentaja, joka sanoo näitä asioita suojellakseen itseään, jatkoi Zlatan Manchester Evening Newsin mukaan.
Ten Hag on ollut pestissään vasta 21 ottelun ajan, minkä vuoksi hänen on tärkeää säilyttää kasvonsa.
– Sitten [vielä] seura sanoo asioita. Minä [en tekisi niin]. Kerron [aina], mitä todella tapahtui. Mutta me olemme kaikki erilaisia. Kaikki ovat huolellisia imagostaan. Minusta täydellinen imago [tulee siitä, kun] on oma itsensä.
– Tositapahtumia emme saa tietää, ystäväni, Ibrahimović toisti.
LUE MYÖS:
- Lamine Camaran Chelsea-siirto kariutui loppumetreillä: ”Minulla oli mahdollisuus lähteä”
- Seurapomo kertoi miksi palkkasi Matthias Jaisslen Newcastlen päävalmentajaksi
- Gary Neville: Michael Carrick ei voi enää peluuttaa topparia laitapuolustajana
- Neljä peliä, nolla tehtyä maalia – Roberto De Zerbi: ”Vaikea selittää”
- Jamie Redknapp ällistyi Tottenhamin ongelmasta: ”Kun olet käyttänyt 300 miljoonaa puntaa…”
- Granit Xhaka otti kantaa Chelsea-huhuihin
- Arsenal jatkaa voittokulkuaan Valioliigassa – David Raya nousi sankariksi
- Neljä ottelua, nolla maalia – Tottenhamin alkukausi mennyt täysin penkin alle
- Andoni Iraolan Liverpoolin tahmea alkukausi Valioliigassa sai jatkoa
- Xabi Alonso nostaa hyökkääjänsä samalle tasolle Erling Haalandin kanssa
- Arsenal jatkaa voittokulkuaan Valioliigassa – David Raya nousi sankariksi
- Neljä ottelua, nolla maalia – Tottenhamin alkukausi mennyt täysin penkin alle
- Andoni Iraolan Liverpoolin tahmea alkukausi Valioliigassa sai jatkoa
- Xabi Alonso nostaa hyökkääjänsä samalle tasolle Erling Haalandin kanssa
- Lähde: Arsenal, Chelsea ja Liverpool ovat ehkä suurimman Allsvenskan-lupauksen perässä
- Vakavasta onnettomuudesta selvinnyt huippuhyökkääjä palaa Englantiin
- Mikel Arteta yllättyi Gabriel Jesusin kommenteista: ”Joskus sinun on oltava paha poliisi”
- West Ham murskavoitolla kärkeen
- Valioliigapelaaja rajussa autokolarissa – tämä tiedetään
- Valioliigan elokuun valmentaja valittu – suurseurojen luotsit jäivät taakse