Ex-joukkuekaveri tiesi aina, että Mikel Artetasta tulisi manageri: ”Hän oli silloin tismalleen samanlainen kuin nykyään”
Arsenalin entinen hyökkääjä Lukas Podolski sanoo tienneensä aina, että hänen vanhasta joukkuekaveristaan Mikel Artetasta tulisi valmentaja.
Nykyisin puolalaista Górnik Zabrzea edustava Podolski, 37, pelasi Arsenalissa vuosina 2012-2015 ja esiintyi Artetan, 40, kanssa Tykkimiehissä lähes 60 ottelussa.
Arteta liittyi pelaajauransa jälkeen Pep Guardiolan valmennusryhmään Manchester Cityssä, josta hän siirtyi Arsenalin peräsimeen joulukuussa 2019.
Lontoolaisseura luotti pitkän tähtäimen projektinsa kokemattoman Artetan käsiin, ja espanjalaisluotsi on kiittänyt vastuusta kehittämällä joukkuetta määrätietoisesti eteenpäin. Tulokset näkyvät tämän hetken sarjataulukossa. Arsenal on 16 ottelun jälkeen Valioliigan piikkipaikalla, seitsemän pistettä edellä Manchester Cityä.
– Mikel oli mahtava hahmo. Hänen kanssaan oli mukava työskennellä ja hänestä paistoi intohimo jalkapalloa kohtaan. Hän oli silloin tismalleen samanlainen kuin nykyään: antoi aina sata prosenttia itsestään. Hän ei ole muuttunut, kommentoi Podolski FourFourTwon haastattelussa.
– Mikel oli päättänyt, että hän haluaa manageriksi, ja hän valmistautui siihen kaikin tavoin. Minä näin kentällä ja sen ulkopuolella, että hänestä tulisi jonain päivänä manageri. Hänellä oli se visio.
– Mielenkiintoisin asia on se, että seurajohto on antanut hänelle aikaa. Kaikki sanoivat: ”Meidän on vaihdettava manageria. Miksi he hankkivat hänet?”
– Mutta hän luottaa prosessiin. Kaikki työskentelevät yhden päämäärän eteen, ja nyt näkee, mitä hyvällä kykyjenetsinnällä, siirroilla ja päätöksillä voidaan saada aikaan. Kun luottaa prosessiin ja kaikki työskentelevät yhdessä, kaikki on mahdollista.
- Manchester City hallitsi Mestarien liigassa – Erling Haaland maalasi kahdesti
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Aston Villa vei pisteet vieraskentältä – toppari antoi kaksi maalisyöttöä
- Valioliigasta viisi ehdokasta parhaaksi miespelaajaksi Ballon d’Or -gaalassa
- Ballon d’Or 2026: Vuoden valmentajaehdokkaat selvillä – kaksi Valioliiga-luotsia mukana
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Paljastus Newcastlen kulisseista: Eddie Howen lähtöön valmistauduttiin 8-9 kuukautta
- Aston Villan kesähankinta loukkaantui – sivussa lokakuuhun asti
- Arsenal-tähti keräsi kehut Chelsea-ottelusta: ”Paras koko sarjassa”
- BBC: Chelsea havitteli paikallisvastustajansa norjalaistähteä siirtoikkunan viime metreillä
- Valioliigasta viisi ehdokasta parhaaksi miespelaajaksi Ballon d’Or -gaalassa
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Manchester City hallitsi Mestarien liigassa – Erling Haaland maalasi kahdesti
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Aston Villa vei pisteet vieraskentältä – toppari antoi kaksi maalisyöttöä
- Huippupelaaja palaa lähes kahden vuoden tauon jälkeen Valioliigaan
- Kaverukset ottivat kovasti yhteen – ”Hän on hyvä ystäväni, mutta”
- Paljastus Newcastlen kulisseista: Eddie Howen lähtöön valmistauduttiin 8-9 kuukautta
- Liverpool tyhjenee
- ”Kun Man City ottaa yhteyttä, sille ei sanota ei” – Cityn tähtihankinta avasi siirtoaan