Kieran Trippier kertoi, miten Diego Simeone neuvoi häntä Lionel Messin pysäyttämisessä: ”Se oli hauskaa”
Newcastlen laitapuolustaja Kieran Trippier sanoo, että hänen entinen päävalmentajansa Diego Simeone kehotti häntä rukoilemaan, kun Lionel Messi tuli vastaan.
Englannin A-maajoukkueessa 40 kertaa esiintynyt Trippier, 31, pelasi Simeonen alaisuudessa Atlético Madridissa kaksi ja puoli vuotta ennen kuin hän siirtyi Newcastleen viime vuoden tammikuussa.
Espanjan-vuosinaan Trippier kohtasi Barcelonassa pelanneen Messin, 35, neljä kertaa. Nykyisin PSG:tä edustava Messi teki noissa otteluissa kaksi maalia, mutta Trippier hävisi Barcelonalle vain kerran.
Trippierin mukaan edes Simeonella ei ollut vastauksia siihen, miten Messiä vastaan kannattaisi puolustaa.
– Se ei ole mahdollista, jos totta puhutaan. Se oli hauskaa, koska Simeone oli tietysti valmentaja ja he kummatkin ovat argentiinalaisia, kommentoi Trippier Goalille.
– Jopa hän (Simeone) sanoi ennen pelejä, että kannattaa käytännössä vain rukoilla. Et vain voi tehdä mitään. Et voi organisoida rivejäsi tai valmistautua pysäyttämään häntä, koska hän on niin ainutlaatuinen pelaaja.
Trippieriltä jäi Atléticosta muistoksi La Ligan mestaruus kaudelta 2020-21. Hän toivoo, että muutkin englantilaiset pelaajat lähtevät kokeilemaan siipiään ulkomaille.
– Toivottavasti monet muutkin englantilaiset pelaajat tekevät samoin, koska minä opin niin paljon pelatessani Simeonen alaisuudessa.
– Opin myös paljon itsestäni. Menkää nauttimaan pelaamisesta, menkää nauttimaan elämästä Espanjassa, paikallisesta ruoasta ja säästä. Se oli uskomaton pari vuotta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Saudi-pomo ei halua Mohamed Salahia maansa sarjaan
- Arsenalin loukkaantumiskriisi jatkuu – superlupaus sivuun kahdeksi kuukaudeksi
- Arsenalin kanssa sopimuksen purkanut puolustaja löysi uuden seuran
- Liverpoolin rankkari herätti porua: ”Todella heppoinen tuomio”
- Mikel Arteta täräytti koviin väitteisiin: ”Ei meillä ole aikaa treenata”
- Telegraph: Lukuisat saudiarabialaisseurat haluavat Mohamed Salah’n tammikuussa
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Mohamed Salah’n tilanteesta
- Pep Guardiola voi aiheuttaa potkut Xabi Alonsolle: ”Tämä on ollut heille vaikea kausi”
- Mikel Arteta: Arsenal-hyökkääjä palaamassa pelikentille odotettua aiemmin
- Bournemouth haluaa pitää kiinni tähdestään tammikuussa – Valioliigan suurseurat kintereillä
- Liverpool oli isossa ottelussa Mestarien liigassa – peli ratkesi puhuttaviin ratkaisuihin
- Mohamed Salah julkaisi kuvan – piilotettu viesti?
- Alisson otti kantaa Mohamed Salah -kohuun: ”Täytyy olla valmis kantamaan seuraukset”
- Evan Ferguson palaamassa Valioliigaan jo kesken kauden
- Thierry Henry kertoi suoran mielipiteensä Mohamed Salah’n kommenteista
- Jamie Carragher kertoi suoran mielipiteensä Mohamed Salah’n kommenteista
- Sky: Brighton-tähti haluaa edelleen siirtyä Manchester Unitediin
- Enzo Maresca kertoi miksei Cole Palmer pelaa Mestarien liigan ottelussa
- James Maddison puhui vakavasta polvivammastaan: ”Tuhosi minut sisältäpäin”
- Jälleen umpisurkea esitys Wolvesilta – historian huonoin kausi tulossa?