Manchester City kavensi eroa Valioliigan kärjessä – Chelsea kyntää syvällä taulukossa

Manchester City voitti Chelsean torstaina Valioliigassa vieraskentällä 1-0.
Kotijoukkueen ottelu alkoi ikävällä tavalla, kun Raheem Sterling jäi pitelemään takareittään jo toisella minuutilla ja jätti pelin kesken. Hänen paikkansa kentällä otti Pierre-Emerick Aubameyang.
Chelsea hallitsi peliä niukasti alkuhetkillä, mutta se sai lisää huonoja uutisia reilun vartin jälkeen, kun toinenkin hyökkääjä loukkaantui ja tuli vaihtoon. Christian Pulisic loukkasi jalkaansa, kun John Stones syöksyi hänen vetonsa tielle. Pulisicin tilalle vaihdettiin Carney Chukwuemeka.
Cityllä oli vaikeuksia päästä potentiaalisille tekopaikoille, mutta Erling Haaland osoitti 38. minuutilla, että hän ei tarvitse paljon tilaa ollakseen uhka isännille. Norjalaiskärki otti İlkay Gündoğanin syötöstä pallon näppärästi mukaansa ja latasi nopeasti vedon rangaistusalueelta, mutta kuti viuhui niukasti ohi.
Avausjakson paras tontti nähtiin hieman ennen taukovihellystä Cityn päädyssä. Chukwuemeka haki rangaistusalueen tuntumassa oikean jalkansa vapaaksi ja tykitti kohti etukulmaa, mutta pallo kimposi tolpasta takaisin peliin.
Tauolle mentäessä Chelsealle oli kirjattu neljä maalintekoyritystä ja Manchester Citylle viisi.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Toinen jakso alkoi huomattavasti ensimmäistä räväkämmin, ja City siirtyi johtoon 63. minuutilla. Jack Grealish jatkoi pallon suoraan Kevin de Bruynen syötöstä takatolpalle ja Riyad Mahrez kirmasi siirtämään pelivälineen tyhjään verkkoon.
Chelsea reagoi takaiskuun triplavaihdolla. Conor Gallagher, Lewis Hall ja Omari Hutchinson tulivat kentälle ja heille tilaa tekivät Aubameyang, Marc Cucurella sekä Hakim Ziyech. Avausjaksolla kentälle vaihdetun Aubameyangin illasta ei jäänyt juuri kerrottavaa: gabonilaiskärki ei laukonut tunnin aikana kertaakaan tai luonut yhtään maalipaikkaa joukkuekavereilleen.
Manchester City jatkaa tuloksesta huolimatta Valioliigassa toisena ja Chelsea 10. sijalla, mutta City on kärkijoukkue Arsenalia enää viisi pistettä perässä. Chelsea on yhä kärkinelikosta kymmenen pisteen päässä.
VEDONLYÖJÄ.COM
LYÖ VETOA AMMATTILAISTEN VIHJEILLÄ
- Saat ensimmäisen vihjeen ilmaiseksi koodilla “VALIOLIIGACOM“.
- Tilillesi lisätään ilmainen vihje.
- Voit ostaa lisää krediittejä koska tahansa!
- Joukkuetoveri: Arsenalin kesähankinta on maailman paras puolustava keskikenttäpelaaja
- Tottenham käänsi katseensa kohti Aston Villan tähteä – siirtoa pidetään miltei mahdottomana
- Valioliigaseurat kiinnostuneet PSG:n keskikenttäpelaajasta
- AC Milan myi laitahyökkääjänsä Valioliigaan
- Chelsean omistava yhtiö hankkii Brightonin pelaajan – lähettää aluksi Ranskaan, luvassa paluu Englantiin
- Chelsea myy puolustajansa La Ligaan – hintalappu voi nousta lähes 30 miljoonaan euroon
- Athletic: Brentford hylkäsi taas Newcastlen tarjouksen Yoane Wissasta
- Arsenal ryöväämässä jättihankinnan Tottenhamin nenän edestä
- Luottopuolustaja solmimassa jatkosopimuksen Manchester Cityn kanssa
- Yllätyskäänne siirtomarkkinoilla – Christopher Nkunku saattaa palata vanhaan seuraansa
- Arsenal ryöväämässä jättihankinnan Tottenhamin nenän edestä
- Athletic: Brentford hylkäsi taas Newcastlen tarjouksen Yoane Wissasta
- Sky: Crystal Palace hankkimassa korvaajan Eberechi Ezelle – hintalappu 37 miljoonaa euroa
- Yllätyskäänne siirtomarkkinoilla – Christopher Nkunku saattaa palata vanhaan seuraansa
- AC Milan myi laitahyökkääjänsä Valioliigaan
- Kai Havertz loukkasi polvensa – Arsenal etsii uutta hyökkääjää
- Tottenham käänsi katseensa kohti Aston Villan tähteä – siirtoa pidetään miltei mahdottomana
- Chelsea myy puolustajansa La Ligaan – hintalappu voi nousta lähes 30 miljoonaan euroon
- Valioliigaseurat kiinnostuneet PSG:n keskikenttäpelaajasta
- Manchester City asetti hintalapun topparilleen