Ennakkopaketti Manchesterin derbyyn Manchester United-Manchester City: Mistä näet pelin, poissaolijat, kokoonpanot ja kommentit

Kauden toiseen Manchesterin derbyyn lähdetään kiihkeistä asemista. Manchester United rullaa haastamaan Cityä kaikki kilpailut mukaan luettuna kahdeksan ottelun voittoputkessa.
Samalla United on noussut sarjataulukossa neljän kärkeen neljän pisteen päähän toisena olevasta naapuristaan.
Cityllä on puolestaan ollut MM-kisatauon jälkeen ailahtelevia esityksiä, kuten pistemenetys Evertonia vastaan Valioliigassa ja alkuviikon putoaminen Liigacupissa sarjajumbo Southamptonin kynsissä.
Kuntopuntari:
Manchester United: V, V, V, V, V
10.1. Man United-Charlton 3-0 (Carabao Cup)
6.1. Man United-Everton 3-1 (FA Cup)
3.1. Man United-Bournemouth 3-0 (Valioliiga)
31.12. Wolverhampton-Man United 0-1 (Valioliiga)
27.12. Man United-Nottingham 3-0 (Valioliiga)
Manchester City: H, V, V, T, V
11.1. Southampton-Man City 2-0 (Carabao Cup)
8.1. Man City-Chelsea 4-0 (FA Cup)
5.1. Chelsea-Man City 0-1 (Valioliiga)
31.12. Man City-Everton 1-1 (Valioliiga)
28.12. Leeds-Man City 1-3 (Valioliiga)
Poissaolijat:
Manchester United:
Anthony Martial (muu, epävarma)
Jadon Sancho (muu)
Donny van de Beek (polvi)
Diogo Dalot (reisi
Manchester City:
Ruben Días (reisi)
John Stones (muu)
Arvioidut avauskokoonpanot
Manchester United (4-2-3-1 ):
David De Gea; Tyrell Malacia, Luke Shaw, Raphael Varane, Aaron Wan Bissaka; Christian Eriksen, Casemiro, Alejandro Garnacho, Bruno Fernandes, Antony; Marcus Rashford
Manchester City (4-3-3):
Ederson; Joao Cancelo, Aymeric Laporte, Nathan Áke, Kyle Walker; Ilkay Gündogan, Rodri, Kevin De Bruyne; Phil Foden, Erling Haaland, Riyad Mahrez.
Valmentajien kommentit
Erik Ten Hag, Manchester United
Ten Hag toivoo, että United asennoituu derbyyn oikealla tavalla. Vahva valmistautuminen tulee olemaan tärkeässä osassa.
United ei halua toistaa lokakuun virheitä.
– Voimme mielestäni kilpailla jokaista seuraa vastaan. Manchester City on toki parhaimmillaan kova vastustaja kenelle vain. Jos olemme parhaimmillamme, meillä on mahdollisuus.
– Jos pelaamme samalla tavalla kuin Cityn kotona (3-6-tappio lokakuussa), meillä ei ole mahdollisuuksia. Meillä on oltava hyvä joukkue, oikeanlainen organisointi ja oikea asenne kentällä. Voittava asenne on tärkeintä. Sen me tarvitsemme lauantaina.
– Kukaan ei ole tässä joukkueessa seuraa suurempi. Jokaisen on annettava panoksensa joukkueelle. Kyse ei ole vaan 11 avauksen pelaajasta vain koko ryhmästä.
Pep Guardiola, Manchester City
Guardiola kertoi, ettei Man Unitedin huippuvire yllätä häntä. City-manageri palasi myös alkuviikon cup-tappioon Southamptonia vastaan.
– Southamptonia vastaan tapahtunut ei yllättänyt minua. Me yritimme välttää sen. Toivottavasti sitä ei tapahdu enää koskaan.
– Meidän oltava oma itsemme ja esiinnyttävä sen mukaisesti jokaisessa ottelussa. Southampton-tapahtumien jälkeen mestaruus on viimeinen asia, josta huolehdin.
– Me emme ole olleet parhaimmillamme otteluissa, jotka eivät ole olleet meille hypoteettisesti tärkeitä. Tätä on tapahtunut myös edellisinä kausina ja meidän on saatava muutos välittömästi.
– Manchester United on parantanut paljon. Se on normaalia, kun uusi valmentaja on saapunut. Joukkueessa on näkynyt selvää kehitystä.
Televisiointi, mistä näet pelin?
Manchester Unitedin ja Manchester Cityn välinen kamppailu alkaa lauantaina kello 14:30 Suomen aikaa. Ottelua voi seurata suorana Elisa Viihde Viaplaylla sekä V sport 2 -kanavalla.
Ottelun studio käynnistyy kello 14:00. Selostajana toimii Ville Kuusinen.
LUE MYÖS!
- Jorginhon siirto Chelseasta Arsenaliin oli Graham Potterin näkökulmasta ”voitto, voitto, voitto”
- Leedsille musertavia uutisia – FA Cup -ottelu Ykkösliigan seuraa vastaan vei tehomiehen telakalle
- Manchester United -hyökkääjä vapautettiin raiskaussyytteistä: ”Älkää antako tämän tapauksen estää avunpyyntöjänne”
- Fulham sai vahvistukset haluamilleen tonteille – Marco Silva tyytyväinen: ”Se oli meille kiireinen päivä”
- Chelsean Graham Potter povaa pettymyksiä -sanoo Hakim Ziyehcin olevan valmis perjantain valioliigavääntöön
- Everton ei saa tästäkään oljenkorresta kiinni? Vapailla papereilla liikkuva hyökkääjä Nottinhgamissa
- Manchester Unitedin luottopelaaja lopettaa maajoukkueuransa
- Manchester Unitedin legenda myöntää: Cristiano Ronaldon lähtö on tehnyt seuralle hyvää
- Leeds sekoilee Valioliigan siirtomarkkinoilla – toisen seuran lääkärintarkastuksesta takaisin kutsutulle nyt jatko?
- Man Cityn hyökkääjä yllättyi positiivisesti Pep Guardiolan toimintatavasta
- Chelsea on valmis luopumaan ensi kesänä ainakin viidestä pelaajasta
- Hattutemppu! Arsenalin hyökkääjä jätti lainapestillään Mbappén ja Neymarin taakseen
- Ei voi olla totta! PSG raivoissaan Chelsealle – huippukauppa nurin nolon mokan takia
- Jadon Sancho palasi tositoimiin yli sadan päivän jälkeen – näin kommentoi Erik ten Hag
- Wembley kutsuu! Manchester United liigacupin finaaliin
- Chelsealle hyviä uutisia! Luottopelaaja ilmoitti aikeistaan
- Hakim Ziyech saattaa sittenkin jättää Chelsean – siirtoikkuna ei ole vielä kiinni kaikkialla
- Englannin ”turhimman kilpailun” loppuottelu tänä vuonna iso asia – ratkesipa toinen välierä keskiviikkona miten tahansa
- Leeds sekoilee Valioliigan siirtomarkkinoilla – toisen seuran lääkärintarkastuksesta takaisin kutsutulle nyt jatko?
- Manchester Unitedin luottopelaaja lopettaa maajoukkueuransa