Romano: Putoamista vastaan taisteleva Everton kiinnostunut Serie A -hyökkääjästä – tehnyt tällä kaudella vain yhden maalin

Everton on kiinnostunut Atalantan Duván Zapatasta, kertoo Fabrizio Romano.
31-vuotiaan kärjen kausi Atalantassa on ollut hyvin vaikea. Loukkaantumisista kärsinyt Zapata on viimeistellyt 12 Serie A -ottelussa yhteensä vain yhden maalin. Viime aikoina Zapatalla on ollut merkittäviä vaikeuksia päästä Atalantan avauskokoonpanoon.
Zapata pelaa viidettä kauttaan Atalantassa. Zapata on pelannut Atalantassa hyvin tehokkaita kausia, mutta maalimäärät alkoivat pudota viime kaudella ja sama trendi on jatkunut myös kuluvalla kaudella.
Romanon mukaan molempien seurojen edustajat tekevät töitä siirron eteen. Atalanta suostuu kuitenkin ainoastaan pysyvään siirtoon, jotta se pääsisi kallispalkkaisesta kärjestään eroon. Everton sen sijaan haluaisi lainan, jossa olisi mukana osto-optio.
Everton tarvitsee mahdollisimman nopeasti maalintekotaitoa joukkueeseensa. Everton on pelannut jälleen suorastaan surkean kauden. Se on sarjataulukossa 19. sijalla. 19 ottelusta tuloksena on vaivaiset 15 pistettä.
Evertonin päävalmentaja Frank Lampard on akuutin potku-uhan alla ja on hyvin mahdollista, että seurajohto päätyy antamaan hänelle potkut vielä tällä viikolla. Everton hävisi viime viikonloppuna kotikentällään Southamptonille 1-2.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Man City ei ole saanut Jack Grealishistä yhtään tarjousta – mitä seuraavaksi?
- John Terry: Chelsea ei taistele ensi kaudella Valioliigan mestaruudesta
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Man Cityn uusi hankinta: En ole Kevin de Bruynen korvaaja
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”