Valioliigan suurseurat kilpailevat Brentfordin David Rayasta
Chelsea ja Manchester United ovat ilmoittautuneet mukaan kilpailuun Brentfordin maalivahdista David Rayasta, kertoo Telegraph.
Lehtitietojen mukaan Rayan, 27, perässä on myös Tottenham
Espanjalaisvahdin ja Brentfordin sopimus päättyy 18 kuukauden kuluttua, ja hänen odotetaan vaihtavan seuraa tämän kauden jälkeen.
Ensi kesä on käytännössä Brentfordin viimeinen mahdollisuus saada kelvollinen siirtokorvaus Rayasta, ellei hän solmi jatkosopimusta seuran kanssa.
Rayan siirtosumma riippuu siitä, kuinka moni seura lähtee lopulta tosissaan hänen peräänsä, mutta hänen potentiaaliseksi siirtokorvauksekseen on povattu vähintään 17 miljoonaa euroa.
Chelsean maalivahtiosastolla tapahtunee liikehdintää lähitulevaisuudessa, sillä Kepa Arrizabalaga ja Édouard Mendy ovat vuorotellen menettäneet ykköspaikkansa toisilleen, ja kumpikin on pyörinyt siirtohuhuissa jo jonkin aikaa.
Manchester United neuvottelee jatkosopimuksesta pitkäaikaisen ykkösvahtinsa David de Gean kanssa, mutta seura on silti kartoittanut siirtomarkkinoilta vaihtoehtoja. De Gea on parantanut pelaamistaan kauden mittaan, mutta häntä on usein kritisoitu jalalla pelaamisesta, joka taas on Rayan suurimpia vahvuuksia. Unitedin ensi kesän siirtosuunnitelmiin vaikuttaa merkittävästi se, pääseekö joukkue Mestarien liigaan vai ei.
Tottenham taas on ryhtynyt etsimään manttelinperijää kapteenilleen ja monivuotiselle luottotorjujalleen Hugo Lloris’lle.
LUE MYÖS:
- West Ham murskavoitolla kärkeen
- Vakavasta onnettomuudesta selvinnyt huippuhyökkääjä palaa Englantiin
- Valioliigapelaaja rajussa autokolarissa – tämä tiedetään
- Katso: Tämä osuma oli Valioliigan elokuun komein
- Fantasy Premier League: GW 4 – katso toimituksen Free Hit -joukkue
- Valioliigan elokuun valmentaja valittu – suurseurojen luotsit jäivät taakse
- Virallista: Lucas Bergvall jatkaa Tottenhamissa
- Elokuun paras – Chelsean tähtipelaaja sai kovan tunnustuksen
- Manchester Cityn avainpelaaja palaa pelikentille viikonlopun derbyssä
- Mikel Arteta sabotoi Arsenalin valmistautumista harjoituskaudella – tässä syy
- Man Unitedin hyökkääjä, 15, hätkähdytti hattutempullaan – pysäyttääkö superjunioria enää mikään?
- Ayyoub Bouaddi vannoo Rodrin nimeen
- Ylivoimaisen voittajan on helppo hymyillä – Man United jyräsi vastustajansa Azerbaidžanista
- Miksei Barcelona hankkinut Marcus Rashfordia? Näin urheilujohtaja vastasi
- Lähde: Richarlison haluaa mitätöidä sopimuksensa – tähtäimessä lapsuuden unelmaseura
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Myh’ailo Mudryk loukkaantui – viikkokausiksi sivuun pelikentiltä
- Liverpoolin avainpelaaja jäi ilman jatkosopimustarjousta: ”Tulin siitä todella surulliseksi”
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei