Erik ten Hag kommentoi Harry Maguiren asemaa Manchester Unitedissa
Manchester Unitedin manageri Erik ten Hag vakuuttaa, että joukkueen kapteeni Harry Maguire ei ole pudonnut topparien nokkimisjärjestyksessä viidenneksi.
Englannin A-maajoukkueen luottopelaajiin lukeutuva Maguire, 29, on pelannut tällä kaudella Valioliigassa vain kahdeksan ottelua ja aloittanut niistä puolet penkillä.
Raphaël Varane ja Lisandro Martínez ovat vallanneet paikkansa Unitedin ykköstoppareina, kun taas menneiden kausien vakiokasvot Maguire ja Victor Lindelöf ovat viettäneet enemmän aikaa vaihtopenkillä.
Maguiren asemaa on kyseenalaistettu etenkin sen jälkeen, kun ten Hag on peluuttanut hänen sijastaan topparina Luke Shaw’ta, joka on pelannut koko tähänastisen ammattilaisuransa laitapuolustajana.
– Ei, hän ei ole viides vaihtoehtomme. Mutta se on hänestä kiinni. Minun on sanottava, että hän on harjoitellut todella hyvin ja tuonut laatua treeneihimme. Sitä minä odotan kaikilta pelaajiltamme, kommentoi ten Hag Manchester Evening Newsin mukaan.
– Hänen on taisteltava paikastaan ja asiat voivat muuttua, välillä todella nopeastikin. Mielestäni hän on kehittynyt, ja kaikki on hänestä itsestään kiinni.
Ten Hag ei koe, että hän valitsee Maguirea avauskokoonpanoon huomattavan harvoin.
– Se ei pidä täysin paikkaansa. Hänen piti pelata MM-kisojen jälkeen, mutta sitten hän tuli kipeäksi. En voi sille mitään ja hän tietää sen.
LUE MYÖS:
- Kun sometus ei mennyt ihan putkeen: Manchester United syötti Cristiano Ronaldon susille
- Kahdeksan valioliigapelaajaa ehdolla Golden Boy -palkinnon voittajaksi
- Historiaa tehnyt lainapelaaja on palannut Liverpooliin
- Jamie Carragher kertoi miksi Manchester Cityä on rangaistava mahdollisimman pian
- MD: Manchester United kiinnostunut Barcelonan pelaajasta
- Liverpoolin luottotoppari loukkaantui
- Willian katuu Arsenal-siirtoaan: ”Elämäni paras sopimus, mutta…”
- Arsenal-pelaaja herättää kiinnostusta siirtomarkkinoilla
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista – valmentaja Jonatan Johansson kommentoi Suomen maajoukkueen kohua
- Arsenalille taas uusi loukkaantuminen maajoukkuetauolta
- Erling Haaland loukkaantui
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista – valmentaja Jonatan Johansson kommentoi Suomen maajoukkueen kohua
- Arsenalille taas uusi loukkaantuminen maajoukkuetauolta
- Virgil van Dijk ylsi komeaan rajapyykkiin: ”En koskaan uskaltanut unelmoida tällaisesta”
- Arsenal-pelaaja herättää kiinnostusta siirtomarkkinoilla
- Liverpoolin luottotoppari loukkaantui
- Willian katuu Arsenal-siirtoaan: ”Elämäni paras sopimus, mutta…”
- Englannin maajoukkuedebytantille jättikehut: ”Uskomaton esitys”
- Antonio Conte kiinnostunut palaamaan Valioliigaan
- Gary Neville, kuka on Man Unitedin huonoin hankinta Sir Alex Fergusonin aikakauden jälkeen?