Lehti: Chelsea yrittää lähettää epäsuosioon joutuneen Pierre-Emerick Aubameyangin Yhdysvaltoihin – tiellä kiusallinen ongelma
Chelsea-hyökkääjä Pierre-Emerick Aubameyang on herättänyt MLS-seura Los Angeles FC:n kiinnostuksen, kertoo London Evening Standard.
33-vuotiaan hyökkääjän tulevaisuus Stamford Bridgellä on näyttänyt synkältä siitä lähtien kun hänet jätettiin pois Graham Potterin joukkueesta Mestarien liigan pudotuspeleihin viime viikolla.
Viime kuussa Aubameyangia yhdistettiin Espanjaan ja Italiaan, mutta ei voinut tehdä siirtoa, koska hän on pelannut tällä kaudella jo kahdessa seurassa tehtyään yhden esiintymisen Barcelonassa ennen siirtymistään Chelseaan syyskuussa.
MLS tarjoaa kuitenkin porsaanreiän kyseiseen sääntöön, sillä Pohjois-Amerikan pääsarjassa kausi 2023 alkaa helmikuussa ja siirtoikkuna Yhdysvalloissa on auki 24. huhtikuuta asti.
LAFC harkitsee lontoolaislehden mukaan Aubameyangin hankkimista Gareth Balen korvaajaksi.
Walesilaistähti teki viime kaudella joukkueen voittomaalin MLS Cupin finaalissa, mutta päätti menestyksekkään jalkapallouransa viime kuussa.
Saadakseen Aubameyangin lähtemään, on Chelsean kuitenkin onnistuttava vakuuttamaan gabonilainen siirrosta Yhdysvaltoihin, sillä Aubameyang itse pitää itseään edelleen Euroopan huipputason pelaajana.
Karun Mestarien liiga -kohtalon jälkeen Aubameyang jäi pois myös perjantain Valioliiga-ottelusta Fulhamia vastaan, minkä seurauksena hän lähti Milanoon kahden päivän mittaiselle perhelomalle.
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Arsenal murjoi Tottenhamin derbyssä – Arteta: ”En voisi olla ylpeämpi”
- Manuel Akanji jäi yllättäen olemattomalle vastuulle Manchester Cityssä: ”Seurat vaativat lojaaliutta pelaajilta, mutta…”
- Wayne Rooney: Valioliigahistoriaa tehnyt James Milner tulee jatkamaan uraansa – ”Uskomaton saavutus”
- Eberechi Eze taas asialla – Arsenal teki selvää jälkeä Tottenhamista derbyssä
- Jamie Carragher ei pidä Tottenhamin putoamista mahdottomana
- Loppuhetkien maali ratkaisi Liverpoolin ottelun
- Bournemouthin Marcos Senesi suurseurojen kiikarissa
- Kestättekö paineet? Mikel Artetalta tiukka viesti Arsenalin pelaajille: ”Menkää toiseen seuraan”
- Luton-luotsi Jack Wilshere oli revittävä pois riidasta omien fanien kanssa
- Declan Rice: Arsenalissa käytiin tulisia keskusteluja viimeisimmän pettymyksen jälkeen
- Kestättekö paineet? Mikel Artetalta tiukka viesti Arsenalin pelaajille: ”Menkää toiseen seuraan”
- Declan Rice: Arsenalissa käytiin tulisia keskusteluja viimeisimmän pettymyksen jälkeen
- James Milner teki valioliigahistoriaa
- Manchester City nousi Arsenalin kannoille Valioliigassa
- Näin Michael Carrick sai tietää United-pestistään: ”En halua kuulostaa ylimieliseltä”
- Harvey Elliottin lainasopimuksesta paljastui uusia yksityiskohtia
- Luton-luotsi Jack Wilshere oli revittävä pois riidasta omien fanien kanssa
- Loppuhetkien maali ratkaisi Liverpoolin ottelun
- Tässä numerot James Milnerin Valioliiga-ennätyksen taustalla
- Chelsea-pelaaja palasi pitkästä aikaa pelikentille – kärsinyt valtavista loukkaantumisongelmista