Cristiano Ronaldo jätti Manchester Unitedin marraskuussa.

Manchester United tiedotti tuolloin purkaneensa Ronaldon sopimuksen. Ronaldo oli jäänyt syyskaudella pienelle vastuulle Erik ten Hagin alaisuudessa ja haukkui niin valmentajansa kuin seuransakin Piers Morganin haastattelussa. Se johti sopimuksen purkamiseen.

Ronaldo siirtyi sittemmin vapaana agenttina saudiarabialaiseen Al-Nassriin.

CNN haastatteli Wayne Rooneya. Rooney pelasi Ronaldon kanssa useamman vuoden Manchester Unitedissa ennen kuin Ronaldo siirtyi Real Madridiin. Rooneyn mielestä syksyn tapahtumat eivät vaikuta Ronaldon maineeseen Manchester Unitedin seuralegendana.

– Mielestäni se, mitä hän teki Manchester Unitedin eteen oli upeaa. Hän voitti Valioliigan mestaruuksia ja Mestarien liigan. Lisäksi hän teki paljon maaleja, joten mielestäni kannattajat ja hänen kanssaan pelanneet pelaajat emme koskaan unohda sitä, mitä hän teki seuran eteen. Mielestäni Ronaldo on aina Manchester Unitedin seuralegenda.

– On tietenkin sääli, miten tarina päättyi tällä kertaa. Mutta en usko sen vaikuttavan Ronaldon asemaan seuran historiassa.